Pražská zastupitelka a stínová primátorka za VV Markéta Reedová se připojuje k výzvě sdružení Oživení, Transparency International ČR a Respekt institut, o.p.s.ke zrušení veřejné zakázky na "Podporu implementace a realizace Protikorupční strategie HMP" a v této věci interpeluje Radu hl. m. Prahy.
Nedávno schválená protikorupční strategie měla vést k zprůhlednění čerpání peněz a zabránění jejich plýtvání a zneužívání, v rukou současného vedení města se stává pravým opakem.
Stejně jako v případě zpackaného projektu Opencard politici a úředníci vymýšlejí úkoly pro externí firmy namísto toho, aby práci udělali sami. Člověk se nemůže ubránit dojmu, že se nejedná o náhodu, ale o systémovou záležitost. Jak jinak pohlížet na čtyřletý kontrakt za 190 miliónů korun bez DPH na „Podporu implementace a realizace Protikorupční strategie hl. m. Prahy", který zavazuje pražský rozpočet těsně před koncem volebního období na mnoho let dopředu.
Takto nastavené výběrové řízení je ukázkou neefektivity, neboť představuje nejasně specifikovaný předmět činnosti, který by měla externí firma zajišťovat - činnost je natolik složitá a rozmanitá, že firma bude moci dělat všechno a nic, podobně jako v kauze Opencard, kde jsme vydali za právní, ekonomické a marketingové služby stamiliony bez reálného výsledku! Navíc hrozí díky dlouhodobosti vztahu přílišné spojení se zájmy úřadu a riziko následné nízké vypovídací hodnoty případných kontrol či auditů. Zároveň nastíněná kritéria pro výběr firmy se zdají přinejmenším pochybná (např. kritérium, že to nemůže být firma, která někdy něco pro město dělala, vyřazuje všechny relevantní auditorské firmy včetně Ernst and Young, PwC, Nexia etc.), což může vést k ušití zakázky na míru nějaké ne příliš relevantní spřízněné firmě.
„V rámci protikorupční strategie, kterou jsem předložila, měla být většina úkolů zajištěna interně. Vždyť to je přece nutnost, aby tyto věci zajišťovali úředníci a politici. Bez jejich skutečné vůle nemůže žádná strategie v praxi fungovat. Pokud se totiž vážně nemocný pacient nechce léčit, je veškerá snaha lékařů a moderní léčby nanic. Počítala jsem samozřejmě s externími audity veřejných zakázek na rizikových odborech (informatika, stavební zakázky a majetkové transakce), nicméně externí audity by byly zadávány v otevřeném veřejném výběrovém řízení, které by nesvazovalo město na mnoho let s jednou auditorskou firmou, ale umožnilo větší nezávislost a konkurenční prostředí," říká k této zakázce bývalá náměstkyně primátora pro transparentní veřejnou správu Markéta Reedová.
Podobnými argumenty je vedena také výzva uvedených nevládních organizací. Podle nich se jedná o zakázku předraženou (po čtyři roky bude pracovat osm odborníků osm hodin denně za tři tisíce korun na hodinu), diskriminační (vysoká hodnota předurčuje přísná kvalifikační kritéria, navíc neexistuje racionální důvod vyloučit firmy spolupracující s městem na jiných zakázkách), nevhodně načasovanou (čtyřleté zakázky by měly být zadávány po volbách, ne na konci volebního období) a také o neodůvodnitelný outsourcing (boj proti korupci musí vycházet primárně zevnitř úřadu).
Na jednání zastupitelstva proto bude Markéta Reedová interpelovat Radu hl. m. Prahy s výzvou k okamžitému zrušení této zakázky.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz