Nečas v ohrožení. Langer se vrací a spojil se s Pospíšilem, šušká se

20.02.2012 15:53 | Zprávy

V souvislosti s tím, že soud zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) o odvolání vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly se začíná spekulovat o tom, že by mohl premiér Petr Nečas Pospíšila odvolat.

Nečas v ohrožení. Langer se vrací a spojil se s Pospíšilem, šušká se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer na konferenci Vize 2020

Podle informací ParlamentníchListů.cz však premiér Petr Nečas akutně odvolání Pospíšila neplánuje, i když se o jeho odvolání spekulovalo již v loňském roce.

Odvolání zatím nehrozí. Na tahu je Pospíšil

„Zatím se nedá říct, že by byl Pospíšil bezprostředně ohrožen a plánovalo se jeho odvolání. Čeká se na odůvodnění rozhodnutí soudu, které zrušilo odvolání Rampuly. Záleží, co tam bude napsáno. Pokud by byl nějak hrubě porušen zákon, to už by pro Pospíšila bylo horší. Také záleží, jak bude konsolidovat situaci na pražských zastupitelstvích. Podle premiéra je současná válečná situace na vrchním státním zastupitelství a městském zastupitelství neudržitelná. Že je premiér nespokojený, to je pravda. Teď je na tahu Pospíšil,“ řekl ParlamentímListům.cz zdroj z okolí premiéra.

Celou záležitost ještě přiostřila nečekaná kontrola na pražském městském státním zastupitelství ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze (dočasně) vedeného Stanislavem Mečlem. Šéfka městského státního zastupitelství Jana Hercegová podle zjištění Práva odmítla jednomu z vyslanců nadřízené instituce vyžádané spisy vydat a z budovy ho vyhodila.

Zajímavé spisy a kauzy politiků

Na razii se totiž podílel i žalobce Peter Pješčak, který je podezřelý z úniku citlivých informací. Konkrétně se jedná o dopis, ve kterém pražská městská státní zástupkyně dala své stanovisko podřízeným ve věci kauzy exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Spisy pak byly předány jiným pracovníkům vrchního zastupitelství.

Pješčak v současné době čelí kvůli úniku dokumentu kárné žalobě, kterou na něj podal ještě před svým odvoláním právě Rampula, Nejvyšší správní soud ji ještě neprojednal. Městské státní zastupitelství odmítlo předat část živých spisů, u kterých by předání mohlo ohrozit průběh řízení, informovalo Právo.

Mezi spisy, které městská žalobkyně odmítla vydat, je přitom podle zdroje Práva například kauza šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše, kterého policie viní z korupce. Kvůli tomu, aby milionový kontrakt na opravu aut městské policie dál zůstal pražské firmě se sídlem v Libni, si měl šéf strážníků říct o úplatek jejímu majiteli. Podle policejního protokolu mu měl také tvrdit, že o všem vědí i primátorovi spolupracovníci Martin Grmela a Marek Hanč. Kotrouš podle ČT o osobním tajemníkovi primátora Hančovi mluví jako o člověku, který věděl o možných provizích ze zakázky autooprav.

Celkově se žalobci z vrchního státního zastupitelství zajímali o kauzy podezřelých nákupů vojenské techniky na ministerstvu obrany, případy spojené s pražským Dopravním podnikem a magistrátem, elektrárenskou společností ČEZ nebo Sazkou.

Městské státní zastupitelství je strategicky důležité, neboť se kromě Drobilovy kauzy zabývá i případy šéfa poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty či Jaroslava Škárky. Rovněž se hovoří o tom, že Drobil a Pospíšil jsou spolu dlouhodobě na kordy. Drobil je významným Nečasovým spojencem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…