ParlamentníListy.cz se proto pokoušely získat od VZP odpovědi na některé otázky, které se v souvislosti s protonovým centrem nabízejí, bohužel neuspěly. Jelikož si je redakce vědoma toho, že v rámci objektivity nemůže být arbitrem sporu, jehož všechny argumenty obou stran nezná, rozhodla se zveřejnit pouze samotné otázky, na které mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny odmítl odpovědět.
Je na čtenáři samotném, co si jako důvod toho dosadí.
- Kolik VZP zaplatila celkové za léčbu českých pacientů v Mnichově včetně nákladů na cestu, pobyt včetně rodinných příslušníků, jídlo a tlumočníka?
- Kolika pacientům léčbu VZP umožnila?
- Proč nepoptává na cenu léčby pražské protonové centrum a bez porovnání posílá pacienty přímo do Mnichova?
- Připadá VZP normální, aby peníze vybrané do veřejného pojištěni utrácela v zahraničním soukromém centru, když v Praze již rok funguje nejmodernější protonové centrum na světě?
- Kolik VZP platí za pacienty léčené biologickou léčbou?
- Technicky nejdokonalejší přístroj pro stanovení diagnózy pomocí pozitronové emisní tomografie PET/CT mělo protonové centrum jako osmé pracoviště v republice. Čekací doby na vyšetření jsou i přes dva měsíce, přesto VZP odmítla s protonovým centrem uzavřít smlouvu na využití diagnostické časti. O půl roku později, na jaře roku 2013, bylo uvedeno do provozu deváté PET/CT v soukromé nemocnici Novy Jičín. Uzavřela VZP smlouvu s Novým Jičinem?
- VZP rozesílá tabulku, ve které je uvedeno, ze v roce 2012 bylo v EU protonem léčeno jen něco přes 2000 pacientů. Usuzuje z ní, že to je dostatečný ukazatel pro posouzení potřeb pro české pacienty? Anebo je to jen informace o tom, že protonová léčba je na vzestupu jako nejmodernější metoda léčby, center je zoufale málo, a proto se jich současně staví několik desítek?
- Jak VZP vysvětlí rodičům dnes již desítek dětí, ze jim neumožnila nejlepší šetrnou léčbu, a tak byly děti zcela zbytečně ozářené fotony, což v jejich životě přinese vedlejší účinky a trvalá poškozeni, kterým se mohly vyhnout?
- Jak VZP vyhodnotila úmrtí pacienta v Mnichově v roce 2013, pojištěnce VZP, který se rok domáhal umožnění léčby pomocí protonů u své pojišťovny – Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR?
Protonové centrum v Praze
Je soukromé zdravotnické zařízení pro léčbu nádorů protonovým zářením, které se nachází v areálu Nemocnice Na Bulovce. Jedná se o moderní klinické centrum, které pro léčbu pacientů s nádorovým onemocněním využívá vysoce přesnou metodu protonového záření. Protonová léčba, kterou se léčí pacienti po celém světě od roku 1992, umožňuje širší spektrum léčby nádorů v blízkosti životně důležitých orgánů, a to s minimálním poškozením zdravých tkání a souvisejícím rizikem vedlejších účinků. Vlastníkem centra je společnost IMMORENT PTC, s.r.o. ze skupiny Erste Group Immorent, provozovatelem společnost Proton Therapy Center Czech s.r.o. vlastněná bratry Pavlem a Václavem Laštovkovými.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový