"Nesluší se přít se zda byl Palach antikomunista a nebo jen protestoval proti komunistické normalizaci a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Pamatujeme si přeci jak se minulý režim s symboliky Palachova úmrtí bál a zakrýval celou kauzu. 20 let se nesmělo o Palachovi mluvit, teorii o studeném ohni později vymyslela STB, aby zlehčila jeho čin," odvětil Dolejš.
Nejde o antikomunistický svátek
Dodal, že Palachův čin vnímali lidé jako volání po svobodě i v lednu 1989. Možná chtěli zachovat socialismu, ale svobodný, bez nesmyslné represe. A k myšlence svobody se musí přiklonit i KSČM, proto osobně svátek Jana Palacha nechápe jako antikomunistický. Současná KSČM se podle Dolejše distancuje od násilných praktik předlistopadového režimu a stejně tak platí, že se kritticky dívá na okupaci vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968.
"Tehdejší režim stál na mocenském monopolu od kterého se dnešní KSČM distancuje, kritičtí jsme i k faktu a důsledkům okupace která byla důsledkem mocenských poměrů ale také v rozporu s mezinárodním právem. Takže vést spor o subjektivní důvodovou zprávu tímto způsobem nám opravdu nepomohlo. V době výročí Palachova úmrtí jsou podobné spory podle mne prostě necitlivé," uzavírá zákonodárce.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp