Pane Schwarzenbergu, urazil jste nás? Cyril Svoboda a Jan Kavan v rozpacích

19.02.2013 6:17 | Zprávy

Možná by se vedení ministerstva zahraničních věcí mělo samo učit diplomacii. Tento týden totiž může dojít k velkému trapasu. A dokonce mezinárodnímu. Diplomatům sousedního Slovenska i dalších zemí ukáže, že v Česku se zřejmě opět kádruje. Jak jinak si vysvětlit, že vedení úřadu dělá rozdíl mezi bývalými vládci Černínského paláce?

Pane Schwarzenbergu, urazil jste nás? Cyril Svoboda a Jan Kavan v rozpacích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Na významné akci se za Česko vedle vybraných ministrů zúčastní také náměstci ministrů nebo velvyslanci, ale řada někdejších šéfů diplomacie bude chybět. Proč? Nebyli prostě pozváni. Podle mínění ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nehráli v novodobé historii naší země žádnou roli.

Tři bývalí ministři budou na akci chybět

Ministerstvo zahraničních věcí pořádá ve čtvrtek konferenci s názvem Dvacet let samostatné české a slovenské diplomacie za účasti současných ministrů zahraničních věcí Česka a Slovenska i bývalých ministrů zahraničních věcí obou republik, Francie, Německa a Velké Británie. Zvláštní pozornost bude na konferenci, která má připomenout 20. výročí rozdělení Československa, věnována vstupu obou zemí do Evropské unie a Severoatlantické aliance. O to podivnější je fakt, že ministři zahraničí, za jejichž vlády Česká republika vstupovala do EU a NATO, budou na slavnostní akci chybět.

Slovo dostanou náměstci a velvyslanci

I když na připomínce 20. výročí rozdělení Československa budou přednášet za českou stranu kromě bývalého šéfa diplomacie Jaroslava Šedivého také Alexandr Vondra, který byl v roce 1992 až 1997 prvním náměstkem ministra zahraničních věcí, hlavní vyjednavač pro vstup Česka do EU Pavel Telička nebo velvyslanec Československa a ČR ve Spojených státech amerických Michael Žantovský, pozvánku vůbec nedostali bývalí ministři zahraničních věcí Cyril Svoboda, Jan Kavan a Jan Kohout.

Schwarzenberg: Pozvaní jsou jen ti, kteří hráli nějakou roli

A přitom určitě nešlo o bezvýznamné osobnosti, dvě z nich stály v čele tohoto úřadu čtyři roky, tedy celé jedno volební období: Jan Kavan vedl českou diplomacii v Zemanově vládě v letech 1998 až 2002, Cyril Svoboda byl ministrem zahraničí ve vládách ČSSD od roku 2002 až do roku 2006.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…