Rebel z ODS: Za černý trh s alkoholem může i Kalousek

19.09.2012 13:03 | Zprávy

Podle poslance ODS Jana Floriána ze zdravotního výboru v kauze otrav metylakoholem jednoznačně selhaly kontrolní orgány státu a odpovědnost nese i Ministerstvo financí Miroslava Kalouska. Nejedná se pouze o životu nebezpečný alkohol, ale i nezabránění daňovým únikům.

Rebel z ODS: Za černý trh s alkoholem může i Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Florián na dětském hřišti

Podle poslance selhala represivní i preventivní opatření. „Pokud mám být konkrétní, tak je to převážně odpovědnost celní správy, protože po zrušení kontrol na hranicích a vstupu do Schengenského systému máme přes 6300 celníků, kteří kontrolu zanedbali. Máme tady mnoho tržnic, kde bují černý trh s alkoholem a cigaretami a tento stav trvá již několik let. Vesele se vyrábí falešné etikety a kolky. Otravy metyalkoholem, který tito výrobci přimíchali do alkoholu patrně omylem, je důsledkem toho, že opatření byla nedostatečná,“ řekl Florián ParlamentnímListům.cz.

Selhání celní správy a Ministerstva financí

Podle něho je nezbytné opatření v potírání černého trhu zlepšit a zefektivnit. Všichni totiž zmobilizovali svoje síly až v okamžiku, kdy se začaly objevovat desítky mrtvých. „Taková aktivita jako nyní by měla být po celý rok, a nejenom když se stane nějaký průšvih a umírají lidé. Je na zvážení, zda by se neměl odvolat ředitel celní správy, která spadá do pravomoci Ministerstva financí."

Podle Floriána nejde pouze o oběti na životech, ale také o daňové úniky. Peníze nevybrané z daní pak chybí státu a ministr financí navrhuje zvyšování daní těm, kteří podnikají poctivě a daně platí.

„My se přeme o to, zda se při zvyšování daní sníží výběr, či ne, a na druhé straně podle našich předběžných propočtů může na těch únicích na alkoholu a tabáku a dalších komoditách černého trhu stát přijít o třicet až čtyřicet miliard korun ročně, což je poměrně velká částka. Na to by se měl ministr financí zaměřit a tento problém by měl řešit promptně. Je to v gesci Ministerstva financí a to je rezort pana Kalouska,“ dodává Florián.

Miliardy unikají, ale stát buzeruje živnostníky

Podle Floriána stát selhává při výběru daní dlouhodobě a na černém trhu dochází k obrovským daňovým únikům. Jedná se často o tržnice.

„Vidím to jako dlouhodobé selhání celní správy a dlouhodobé selhání Ministerstva financí při efektivitě vybírání daní. Na jedné straně se perzekvují drobní podnikatelé a živnostníci, kdy existuje jistá forma, troufám si říct, šikany ze strany finančních úřadů, na druhé straně unikají desítky miliard a vláda pak zvyšuje daně poctivým podnikatelům, kteří jsou motorem ekonomiky, a s tím já kategoricky nemohu souhlasit,“ zlobí se poslanec.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale selhání státu popírá. „Naprosto odmítám teorii, že v této záležitosti selhal stát. Jedná se o trestný čin a odpovědnost za něj nese ten, kdo ho prodal, i ten, kdo ho distribuoval... V rámci pravidel, která jim dali zákonodárci, udělali celníci maximum - jiná věc je, zda by se ta pravidla neměla zpřísnit tak, aby ta represivní složka měla ulehčený boj s nelegálním alkoholem. Ale za to zodpovídá zákonodárce,“ uvedl pro Aktuálně.cz Kalousek.

Elektronické kolky, ne prohibici

Velkou část z ceny alkoholu, někdy i více než padesát procent, tvoří daně. Nebylo by lepší spotřební daň z alkoholu snížit, aby motivace vyrábět a prodávat na černém trhu nebyla tak velká? „Výši spotřební daně bych ponechal, protože tam existuje částečná prevence, aby se nerozmohl nekontrolovaně alkoholismus. Na druhé straně bych ji nezvyšoval a ponechal, protože je to na druhou stranu věcí každého, zda bude kouřit či pít alkohol,“ odpovídá Florián.

Podle něho by prohibice na tvrdý alkohol, kterou zavedl ministr zdravotnictví Leoš Heger, měla co nejdříve skončit. „Bylo by dobré, aby co nejdříve, v řádu dnů, byla zavedena opatření, která ji ukončí, protože to poškozuje ekonomiku a poctivé obchodníky a výrobce a omezuje to svobody občanů. Na druhé straně to může i stimulovat černý trh s alkoholem. Když Gorbačov v SSSR zavedl v osmdesátých letech prohibici, tak bylo mnoho případů lidí otrávených alkoholem. A černý trh se zněkolikanásobil. Prohibice není řešení,“ říká poslanec.

Florián se souhlasí s kolegy ze zdravotního výboru, kteří říkají, že obyčejné papírové kolky jsou lehce padělatelné. Proto je lépe zavést elektronické kolky s kódy a mohla by přes centrální počítačový systém probíhat efektivní kontrola. „Nejsem naivní a vím, že černý trh nelze nikdy úplně eliminovat, ale časté kontroly tržnic, spolupráce policie a celní právy ho mohou minimalizovat a zároveň přinést více peněz do státního rozpočtu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…