„Společnost se stejně jako všechny ostatní řetězce musí řídit platnou legislativou. Čili jídlo, které by bylo určené k odpisu, samozřejmě, svým způsobem, dát na charitu nesmí. Protože, jakmile má potravina prošlou záruční lhůtu, nesmí být dál používána, ale pouze a jenom ekologicky likvidována,“ upřesňuje pro server Rozhlas.cz zástupce jednoho z řetězců Aleš Langer. Samy charity musí při podávání a přípravě jídel postupovat podle stejných hygienických norem, jako restaurační zařízení.
„Můžeme přijímat potraviny, ale jejich zpracování a výdej podléhají všem hygienickým předpisům tak, jako třeba v běžné restauraci. A proto vlastně nemůžeme přijmout žádné potraviny, které by už byly prošlé,“ souhlasí Jakub Vopelák, který pracuje v dobročinné organizaci Armáda spásy. Ta má s přípravou jídel nemalé zkušenosti - denně na svých pobočkách vydá přes tisíc šest set jídel. Jak ale upozorňuje Aleš Langer - těmi, kdo nejvíc plýtvají, nejsou obchodní řetězce, ale my sami. Toto téma je natolik vážné, že má být plýtvání potravinami a jeho řešení i jedno z hlavních témat Evropské unie následujících pár let.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane