„Situace v policii je velmi nedobrá, všichni policisté o tom diskutují a destabilizuje to celou policii. Úplným rozvratem bych to nenazval, ale situace je to nelehká,“ podotkl Bláha. Žádné protestní akce se však nechystají, vše se podle místopředsedy musí vyřešit právní cestou, neboť žijeme v právním státě.
Daniel Bláha byl také jedním z členů poradní komise, která ministru Pecinovi doporučila sesazení Červíčka z postu policejního prezidenta. On sám však byl jako jediný proti tomuto rozhodnutí. „Na základě toho jsem vyhotovil odlišné stanovisko, které jsem vložil do spisu. V něm poukazuji na to, že nebyl splněn základní úkol komise, to jest důkladné prověření situace,“ tvrdí Bláha. Následně poukázal na to, že nebyly zohledněny některé připomínky ze strany Martina Červíčka. Jedním z chybějících materiálů je případný výslech tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho. Poměr hlasů v poradní komisi byl tři ku jednomu.
Červíček by se podle Bláhova názoru měl rozhodně bránit soudně právě proto, aby bylo do budoucna jasno v tom, zda lze takto zacházet s policejními důstojníky. Odborář totiž připomíná, že Petr Lessy nebyl rozhodnutím soudu vrácen do funkce. Soud prý konstatoval, že Lessyho za případné pochybení již nelze potrestat, protože to bylo řečeno již jiným způsobem.
Pokud by Petr Lessy rezignoval ihned, tak by do pozice policejního prezidenta postoupil dosavadní náměstek plukovník Pavel Osvald. Nejlepším řešením by přitom podle Bláhy bylo vypsání výběrového řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp