Sundejte vládu, huláká jeho auto. Vězení se nebojí a nikdy to nevzdá

21.02.2012 4:21 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Zdeněk Ponert jezdí po Praze vozem taxislužby počmáraným různými nápisy. Když je někde nějaký protivládní protest, přijíždí na místo a mává z něj českou vlajkou. V současné době se angažuje v aktivitách Holešovské výzvy – nově nazývané Národní rady, a navštěvuje tak různé kouty České republiky, kde vyzývá lidi k tomu, aby se postavili na odpor proti současným (ne)pořádkům.

Sundejte vládu, huláká jeho auto. Vězení se nebojí a nikdy to nevzdá
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Zdeněk Ponert

Když se představuje na svém blogu, uvádí následující slova: "Už mi došla trpělivost s cenzurou jak v novinách, tak v televizi. Vždy jsem se držel rčení: Co na srdci, to na jazyku, ačkoliv mně to činilo vždy problémy jak v soukromí, tak v práci. Dnes říkám, že co na srdci, to na jazyku a na mém autě!"

A co tím myslí? Začneme-li od toho posledního, pak opravdu to, že všechny své stesky a výtky směrem "nahoru" píše na kapotu svého auta. S ParlamentnímiListy.cz si však povídal i o zásadnějších věcech.

„Přišlo to jako lusknutí prsty a změnil se mi naráz život. K horšímu. Stal se ze mě psanec,“ popisuje ParlamentnímListům.cz začátek toho, co ho motivovalo k tomu, aby se politicky angažoval. Zdeněk Ponert je totiž taxikářem, který v roce 2005 jako mluvčí odborů taxikářů veřejně na televizní kamery řekl, že ne všem taxikářům v Praze se líbí nové předpisy pražského magistrátu. Ty stanovovaly maximální možnou cenu, za kterou by měli řidiči taxislužeb po hlavním městě jezdit, v případě nedodržení následovaly přísné sankce i s možností odejmutí licencí. Vše gradovalo ještě několik let poté a vyvrcholilo rvačkou taxikářů a strážníků na Staroměstském náměstí.

„Mezitím se mi zásadně změnil život. Po Praze ze mě byl udělán zlosyn, který údajně inkasoval až 1000 korun na kilometr, což samozřejmě nebyla pravda. Dle zákona jsem měl uvedeno na dveřích, že maximální sazba na kilometr je 90 korun, což jsem dodržoval, přesto mně bylo magistrátem bráněno všemi možnými prostředky ve výkonu mé práce. Byl jsem kriminalizován, popotahován řadou správních řízení, jsem v exekuci, na svou dospělou dceru, která studuje vysokou školu, platím výživné jen s velkými potížemi. Uvědomil jsem si, že proti zlovůli té mašinérie, která dokáže jedním lusknutím prsty jako v mém případě člověka zničit, musím nějak začít bojovat. I proto vznik 8. 8. 2008 „osmý odboj“. Je nás zhruba patnáct, ale jsou to dobří lidé, kteří cítí, že ten vývoj tady nemůže takto dál pokračovat. Jména ani nějaké upřesnění členů po mně ale nechtějte, nechci ty lidi vystavovat nějakým potížím,“ říká dále Zdeněk Ponert.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…