Švejnar i Rusnok překvapují. Guvernérské křeslo ČNB by podle svých slov neodmítli

10.02.2013 15:05 | Zprávy

Miloš Zeman se ještě před svým zvolením nechal slyšet, že by rád viděl v čele České národní banky (ČNB) ekonoma a profesora Jana Švejnara nebo exministra financí a průmyslu Jiřího Rusnoka. Oba dva sice nejdříve médiím poskytli zápornou odpověď, po čase ale přeci jen změnili názor. Nad nabídkou by uvažovali, oba ale mají spoustu práce. Rusnok i Švejnar byli hosty nedělních Otázek Václava Moravce.

Švejnar i Rusnok překvapují. Guvernérské křeslo ČNB by podle svých slov neodmítli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar, kandidát na prezidenta

"To nebyla nabídka, to bylo něco, co řekl kandidát na prezidenta," uvedl na pravou míru Zemanovu "nabídku" na pozici guvernéra banky Jan Švejnar. "Nabídka vypadá úplně jinak," souhlasí Rusnok. "Bylo to vymezení okruhu lidí, o kterých bych uvažoval," připomněl slova Miloše Zemana ekonom. " Pokud bych ale nabídku dostal, tak ji budu velmi vážně zvažovat," dodává překvapivě Jiří Rusnok s tím, že se dá tato pozice považovat za vrchol kariéry ekonoma. "Momentálně mám ale práce dost," dodává. V médiích se přitom ještě donedávna objevovaly odmítavé odpovědi obou dvou předních českých ekonomů.

Podle Jana Švejnara je pozice guvernéra České národní banky čestnou funkcí, které si člověk musí velmi vážit. "ČNB má velmi významné postavení. Momentálně ale o tom neuvažuji, mám spoustu projektů, takže to pro mě není relevantní," dodává Švejnar a uvádí stejný důvod, jako Rusnok. Oba se vyjádřili také k poslední schválené novele o ČNB, která se podle nich povedla a jedná se o pozitivní krok. Novela totiž dává bance za úkol kromě dohledu nad cenovou stabilitou i dohled nad finanční stabilitou v zemi. "Péče o finanční stabilitu je klíčovým zákonem," dodává Rusnok k novelizaci. "Když se podíváte na roli banky, tak kromě měnové politiky je toto ještě důležitější role," vysvětluje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…