Čeští exportéři začali s kritikou některých zástupců státu v srpnu na tiskové konferenci ke zhodnocení dosavadní exportní strategie ministerstva průmyslu a obchodu. Toto pondělí se k tomuto problému vrátil premiér Nečas. Prohlásil, že český vývoz nemá podléhat „módním politickým projevům“.
Zastupitelský úřad v Londýně se na setkání s dalajlamou nijak nepodílel
Žantovský serveru Českápozice.cz potvrdil, že ke schůzce s dalajlamou došlo. Prý se jednalo o soukromou záležitost kvůli životopisné knize o Václavu Havlovi, který patřil k dalajlamovým blízkým přátelům.
„Schůzka se odehrála během dalajlámovy červnové návštěvy v Londýně v jeho hotelovém apartmá. Setkal jsem se s ním jako soukromá osoba, bez jakékoli publicity. Zastupitelský úřad v Londýně se na setkání nijak nepodílel,“ vysvětlil velvyslanec Česképozici.cz.
Čína si hlídá, kdo chodí za dalajlamou. Žantovský pak dostal od prezidenta kartáč
Soukromou schůzku ale zaznamenala Čína, která pak svou nespokojenost dala najevo českým exportérům. „Snažíme se vylepšit obchodní vztahy s Čínou. Máme ale problém dostat lidi na oficiální návštěvu. Byli jsme kvůli tomu u čínského velvyslance v Praze. A do toho se z čínských zdrojů dozvíme, že naši snahu poškozují setkání s dalajlámou,“ stěžoval si prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Na Žantovského si pak během olympijských her došlápl prezident Václav Klaus. Českápozice.cz našla svědka jejich schůzky. „Žantovský dostal od Klause hodinový kartáč, jak si to představuje scházet se s dalajlámou. A jestli si uvědomuje, že tím poškozuje byznys,“ popsal svědek.
Podle velvyslance se prezident dotázal na schůzku na základě nepřesných informací. Žantovský mu tedy vše osvětlil. Prezidentská kancelář se k tomu nevyjádřila.
Dalajlama se setkal s představiteli Velké Británie. Jejich export do Číny přitom stoupá
Žantovský na svou obranu upozornil na to, že se dalajláma v Londýně setkal také s britským premiérem Davidem Cameronem, vicepremiérem Nickem Cleggem, opozičním předákem Davidem Milibandem a následníkem trůnu princem Charlesem. Zdůraznil přitom, že britský vývoz do Číny za první dva měsíce letošního roku stoupl o 16,2 procenta.
Prezident svazu průmyslu a dopravy Hanák přesto tvrdí, že i soukromé schůzky s tibetskými disidenty na vysoké politické úrovni poškozují české podnikatele. Žantovského se ale zastal ministr zahraničí Schwarzenberg, podle kterého by Česká republika neměla v otázce lidských práv strkat hlavu do písku před velmocemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe