Začíná to tu připomínat Německo těsně před Hitlerem, varuje ekonomka Švihlíková

19.02.2013 12:16 | Zprávy

Ekonomka Ilona Švihlíková publikovala na serveru Britské listy text „Výmar po česku“, ve kterém současnou českou realitu srovnávala s meziválečnou „Výmarskou republikou“ v Německu, jejíž politika vedla k nástupu Hitlera.

Začíná to tu připomínat Německo těsně před Hitlerem, varuje ekonomka Švihlíková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byli mimo jiné i Ilona Švihlíková nebo Jaroslav Kubera

Výmarské Německo se podle ní vyznačovalo značnou nestabilitou, která se projevovala nárůstem extremismu, který vedl k nejhorší totalitě dvacátého století.

Mezi faktory, které nástup hitlerismu způsobily, řadí Švihlíková zejména chaotické mezinárodní prostředí, ekonomické těžkosti způsobené reparacemi po první světové válce a později světovou hospodářskou krizí, špatným vymezením ústavních pravomocí jednotlivých orgánů, které vedly ke střetům mezi mocenskými centry a politickou kulturu orientovanou na minulost a hledání zrádců a nepřátel.   

V České republice lze pozorovat mnohé z těchto jevů. Chaotické mezinárodní prostředí je v současné EU nepochybnou realitou a nejedná se prý jenom o dluhovou krizi, ale o absolutní absenci vize. Ekonomické těžkosti jsou místo reparací způsobeny nadsazeným strachem z veřejného dluhu, a velkou a vleklou krizi zde máme rovněž. Orientace na minulost se projevuje opožděným vyřizováním účtů s komunisty nebo s Ruskem, přičemž prý nejsme schopni vnímat současné problémy. A institucionální nastavení ČR prý rozhodně také není optimální.

Pro pád Výmarské republiky bylo klíčové, že se objevil Hitler, který předložil zdecimovanému národu vizi a byl schopen pro ni legální cestou získat podporu obyvatelstva. V České republice prý zatím není jasné, zda se takový subjekt objeví. „Už se objevilo několik zájemců, obvykle z řad miliardářů, kteří buď šíří vlny pozitivní revoluce a záda jim kryje Žito 44, nebo jiní miliardáři, kteří raději podpoří tu správnou politiku a pro jistotu si pohlídají přímo či nepřímo všechna relevantní média,“ odhaduje Švihlíková.

Jinak lze v naší politice pozorovat zejména snahy o likvidaci levice a „nastolení jediného správného režimu v modro-hnědých barvách, kde se majetek (a s tím rostoucí vliv) katolické církve bude moc a moc hodit.“ Vyštvání komunistické radní z jižních Čech Baborové, přímá volba prezidenta s brutálním vymýváním mozků, nebo neustále strašení rudou totalitou, to vše podle ní naznačuje snahy o vychýlení politické rovnováhy.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…