,,K*rva, proč to dělá?” Fiala mluvil, pod pódiem šum. Pak příběh šel dál

06.10.2022 4:44 | Komentář

Putin a Babiš viníci, vláda maká a dělá, co může, aby všem pomohla. Velmi zjednodušeně tak lze shrnout vystoupení Petra Fialy na sněmu českých průmyslníků. Dostal varování ohledně nemožnosti platit za energie i seznam kroků, do kterých by se měl ihned pustit. ParlamentníListy.cz však zjistily i další věci. Svěřilo se nám totiž hned několik účastníků brněnského sněmu z řad podnikatelů či jinak zainteresovaných osob. Kapitáni průmyslu byli vzteky bez sebe a padala ostrá slova, která si předseda vlády nejspíš zarámovat nedá.

,,K*rva, proč to dělá?” Fiala mluvil, pod pódiem šum. Pak příběh šel dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela před jednáním vlády

Sněm českých průmyslníků hostil premiéra Fialu, který v projevu vysvětloval, co všechno jeho vláda dělá, aby zmírnila dopady energetické krize. Byznysmenům premiér řekl, že pomoci velkoodběratelům není snadné. A tím to skončilo. Konkrétní plán se kapitáni průmyslu nedozvěděli a mnohé z nich to velmi naštvalo. Rozčarování a vztek prý řada z nich dávala najevo již během Fialova řečnění. ParlamentníListy.cz měly možnost s několika účastníky sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR mluvit.

Česká vláda je celé měsíce terčem kritiky, že neadekvátně reaguje na těžkou energetickou krizi, která postihla celý kontinent. Domácnosti a menší podniky se nakonec pomoci v podobě zastropování cen energií dočkají, přestože ještě nedávno tento krok sama vláda označovala za populistické a nesmyslné řešení. 

Jenže velkých podniků a firem, které se svou spotřebou plynu a elektřiny při výrobě řadí mezi velkoodběratele, se zastropování cen netýká. Někteří experti přitom varují, že právě toto odvětví stojí nad propastí, a pokud stát bude nadále nečinně přihlížet, průmyslové podniky začnou krachovat, zavírat provozy či dlouhodobě přerušovat provoz a desetitisíce, možná statisíce lidí skončí „na dlažbě“. 

Patrně největší horor představuje možnost, že by Škoda Auto přesunula svou výrobu z České republiky do jiných zemí dále na východ. Tato hrozba z vedení koncernu Volkswagen padla a média ji označila za reálnou. Škodovka v naší zemi zaměstnává kolem 35 tisíc lidí. 

Vraťme se zpátky k úternímu sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se tradičně konal v Brně při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu. Dlouholetý šéf svazu Jaroslav Hanák v projevu apeloval na vládu, aby zajistila energetickou stabilitu také velkým firmám, protože na ně se dosud žádná významná vládní opatření nevztahují. Fiala od Hanáka obdržel seznam sedmi požadavků či úkolů, kterým by se podle svazu průmyslníků měla vláda urychleně zabývat. Většina podniků totiž nemá zafixované ceny energií.

„Pro příští rok má zafixované ceny elektřiny jen dvacet procent podniků, u plynu je to dvaadvacet procent. Pokud firmy nebudou mít energie, hrozí, že svou výrobu přesunou jinam a státní pokladna přijde o příjmy z jejich daní,“ varoval Jaroslav Hanák na sjezdu, který po dvanácti letech opustí pozici prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Radim Panenka

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…