„Když se cena před Vánocemi vyšplhala až ke skoro třem korunám za domácí vajíčko, myslela jsem si, že se snad všichni zbláznili. Ale to, co se děje teď, už opravdu nemá obdoby. A stejně tady stojím frontu. V mnoha obchodech totiž vajíčka, alespoň ta kvalitní, zmizela úplně. Mám čtyři vnučky, Velikonoce zde budou cobydup a chci jim jednak už předem připravit zdobené kraslice a pak taky musím počítat s tím, že si budou chtít koledníci odnést nějaké to pěkné vajíčko domů. U nás v Obřanech na okraji Brna se pořád ještě koleda a tradice s ní spojené dodržují. Takovou situaci jsme však tady ještě nezažili. A i když jsme slepice zrušili už před skoro třiceti léty, vážně s manželem uvažujeme, že si zase pár nosnic opatříme. Bude to sice na úkor zahrádky se skalkou. Ale co se dá dělat,“ uvažuje nahlas sedmašedesátiletá paní Božena ve frontě na vajíčka.
„Je to hrozný, ale nás už s dědou taky napadlo, že by se daly v klecích chovat i na balkoně. Mám ho dost velký. A když tam mohou mít lidi už i zahrádky s rajčaty a paprikami, proč by tam nemohly být i slepice,“ dodala další čekající. Obě ženy se však začaly vážně zabývat myšlenkami, že však hrozí nebezpečí, že pokud se domácí chovy drůbeže či jiných hospodářských zvířat rozmnoží, jistě zase někdo přijde s nápadem, jak je zdanit. „Bude to jak za války. O každém praseti se vědělo díky povinnosti odevzdávat kupon a slepice, to už chtěl berňák taky počítat. Ale já bych je i s Kalouskem hnala," rozčilovala se nad poněkud tragikomickou představou další žena.
Kam se vejce ztratila?
Za zmizení vajec z trhu zřejmě nemohou pouze přísnější unijní opatření ve vztahu k velikosti životního prostoru pro jednu nosnici. Na konci loňského roku totiž samotní zemědělci, ve strachu před dovozy ze zemí, které unijní požadavky neplní, apelovali na zástupce v evropské komisi, aby se postarali o zákaz dovozu vajec z těch zemí, kde se předpisy EU nemíní řídit. Podle informací expertů se na konci roku 2011 hrálo o více než 51 milionů slepic v nejméně 11 státech z 27 zemí EU. Právě na ně poukazovali stěžovatelé, kteří tvrdili, že sami investovali do rozšíření odpovídajících chovů nemalé peníze a důrazně žádají, aby se přestala dovážet vejce, která pocházejí ze zastaralých maloklecových odchoven. Vždyť podle informací Agrární komory stála české výrobce chovatele výměna klecí nejméně dvě miliardy korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák