Máme se prý pětkrát lépe než v roce 1989. Realita ale vypadá takto

06.10.2014 16:50 | Zprávy

Objem hrubého domácího produktu (HDP) se od listopadu 1989 nominálně zvětšil o více než 500 procent. Makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc připouští pozitivní vývoj v ekonomice, nicméně upozorňuje i na řadu problémů, které je podle něj potřeba brát také v potaz při hodnocení stavu ekonomiky. Zmínil šedou ekonomiku, zadlužení domácností, exekuce či míru chudoby. Naproti tomu ekonom Miroslav Ševčík hodnotí posledních 25 let z hospodářského hlediska jako jedno z nejúspěšnějších období a dodal, že jsme se mohli mít ještě lépe - nebýt EU.

Máme se prý pětkrát lépe než v roce 1989. Realita ale vypadá takto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zatímco v roce 1990 činil objem HDP 672 miliard korun, dnes je to více než čtyři biliony korun. Realně, tedy s ohledem na cenový vývoj a další ukazetele, tak HDP za posledních 25 let vzrostl o více než polovinu. Alespoň to vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a výpočtů analytiků.

Výrazně se zvýšila i životní úroveň

Průměrná mzda se dle těchto výpočtů po zohlednění inflace za tu dobu zvýšila o 52 procent, z 3170 korun v roce 1990 na letošních 25 800 korun. Průměrná mzda tak bez vlivu inflace stoupla více než osmkrát. Výrazným způsobem se také zvýšila životní úroveň, která v podobě HDP na obyvatele v paritě kupní síly stoupla ze zhruba 60 procent průměru zemí EU v roce 1993 na loňských 80 procent. (Parita kupní síly je vyjádření kupní síly měn, zjednodušeně platí, že se jedná o poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích – pozn. red.)

Dluhy domácností a spotřeba

Makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Šulc však považuje aktuální data ČSÚ za neprůkazná, nicméně připouští pozitivní vývoj v ekonomice. „Není sporu o tom, že za posledních pětadvacet let došlo k určitému posunu, což je lehce doložitelné například na vybavení domácností. Na druhé straně data, která ukazují, že se HDP zvýšil pětinásobně, bych nepřeceňoval už z toho prostého důvodu, že třetina spotřeby jsou potraviny. Nikdo nesní na večeři místo půl kuřete tři kuřata. Objem spotřeby potravin je zhruba stejný, jsou tam jen menší strukturální změny. Spotřeba byla v osmdesátých letech velmi homogenní, rozdíly byly minimální. Kdežto dnes tu máme zhruba milion domácností, které žijí na hranici chudoby, nebo dokonce pod ní. Tím nemyslím jen příjmovou chudobu, ale i naturální chudobu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šulc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…