Zatímco v roce 1990 činil objem HDP 672 miliard korun, dnes je to více než čtyři biliony korun. Realně, tedy s ohledem na cenový vývoj a další ukazetele, tak HDP za posledních 25 let vzrostl o více než polovinu. Alespoň to vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a výpočtů analytiků.
Výrazně se zvýšila i životní úroveň
Průměrná mzda se dle těchto výpočtů po zohlednění inflace za tu dobu zvýšila o 52 procent, z 3170 korun v roce 1990 na letošních 25 800 korun. Průměrná mzda tak bez vlivu inflace stoupla více než osmkrát. Výrazným způsobem se také zvýšila životní úroveň, která v podobě HDP na obyvatele v paritě kupní síly stoupla ze zhruba 60 procent průměru zemí EU v roce 1993 na loňských 80 procent. (Parita kupní síly je vyjádření kupní síly měn, zjednodušeně platí, že se jedná o poměr cen v národních měnách za stejné výrobky a služby v různých zemích – pozn. red.)
Dluhy domácností a spotřeba
Makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Šulc však považuje aktuální data ČSÚ za neprůkazná, nicméně připouští pozitivní vývoj v ekonomice. „Není sporu o tom, že za posledních pětadvacet let došlo k určitému posunu, což je lehce doložitelné například na vybavení domácností. Na druhé straně data, která ukazují, že se HDP zvýšil pětinásobně, bych nepřeceňoval už z toho prostého důvodu, že třetina spotřeby jsou potraviny. Nikdo nesní na večeři místo půl kuřete tři kuřata. Objem spotřeby potravin je zhruba stejný, jsou tam jen menší strukturální změny. Spotřeba byla v osmdesátých letech velmi homogenní, rozdíly byly minimální. Kdežto dnes tu máme zhruba milion domácností, které žijí na hranici chudoby, nebo dokonce pod ní. Tím nemyslím jen příjmovou chudobu, ale i naturální chudobu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šulc.
Co je naprosto klíčové, jsou podle něj změny v ekonomice v důsledku života na úkor budoucnosti. „Dluhy domácností dnes činí zhruba bilion a dvě stě miliard. Lidé si většinou půjčují na bydlení, které, než splatí, nepatří jim, ale bance, jež hypoteční úvěr poskytla. Vezměte si, kolik máte dnes exekucí, což svědčí o tom, že řada domácností se není schopna financovat z průběžných příjmů. Podívejte se, jak se dramaticky zvýšil státní dluh, který dnes činí bilion a asi sedm set miliard,“ upozornil Šulc na problematická místa, jež je podle něj třeba brát také v úvahu pro úplný obraz stavu současné ekonomiky.
Celkový makroekonomický obraz je tak podle Šulce méně přesný, než byl obraz předlistopadové ekonomiky. „Zatímco ekonomika se dala do roku 1989 poměrně snadno spočítat - vykazoval se maloobchodní obrat, všechny státní podniky a družstva povinně odevzdávaly výkazy o produkci, o tržbách – dnes čtyřicet procent maloobchodního obratu odhadujete,“ objasnil. Problémem je také šedá ekonomika, která je obtížně vyčíslitelná. Kromě toho také připomněl nedávnou změnu metodiky ČSÚ, díky níž se prý HDP zvýšil o dvě stě miliard, což však podle svých slov vítá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka