Miliardáři a spekulant. Kdo platí klimateroristy a zákazy aut

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

13.11.2023 10:04 | Zprávy

Kdo sponzoruje organizace, které se dožadují ve městech „čistého ovzduší“ a lobbují za to, aby byla auta ve městech zakázána nebo drasticky omezena? Nejsou to „obyčejní lidé“, ale finanční magnáti. Jak zjistil deník The Telegraph, v Londýně pocházela většina peněz na kampaň za čisté ovzduší z nadací a neziskovek, které mezi sebou s penězi hrají „škatulata, hejbejte se“. A zapojil se i finančník, který podporuje hnutí, které v Praze blokuje dopravu.

Miliardáři a spekulant. Kdo platí klimateroristy a zákazy aut
Foto: Repro Extinction Rebellion
Popisek: Aktivisté opět blokovali pražské ulice

Jak jsme informovali již v létě, v Londýně začala platit vyhláška, že všechna auta v centru Londýna budou muset splňovat ultra nízké limity na emise (ULEZ) nebo platit (pokud nemáte výjimku). A ne zrovna málo, 12,5 libry denně, tedy něco přes 350 Kč. Pravidla neplatí pro náklaďáky, dodávky a těžkou techniku. Těch se týká plnění nízkých emisních standardů (LEZ). Podle starosty Londýna Sadiqa Khana má tento systém zlepšit ovzduší v Londýně.

Londýňané ovšem zřejmě nejsou ze systému nadšení, a tak začaly mizet kamery, které mají vozidla sledovat. Podle informací Daily Mail například v londýnském Sydenhamu fungovalo pouze 29 ze 185 kamer, v Bromley byly neporušené pouze čtyři a na silnici A225 fungovala jen jedna. Na facebooku mezitím vznikla skupina, která monitoruje jednotlivé Ulez kamery, aby měli lidé přehled, kde budou jejich automobily sledovány. Podle mapy, kterou skupina vytvořila, je přibližně 500 kamer označeno jako nefunkční, chybějící nebo poškozené. Společnost obsluhující tyto kamery (TfL) prohlásila, že vandalismus je nepřijatelný a že kamery opraví a nahradí.

Nyní vychází najevo, že kampaň za čistý vzduch nepochází z požadavků obyvatel Londýna. Ale od miliardářů a samotného starosty. Deník The Telegraph zjistil, že v kampani se angažoval sir Christopher Hohn, který financuje kampaně za „čistý vzduch“ a klimatické organizaci vedené Sadiqem Khanem dal 46 milionů liber (téměř 1,3 miliardy korun). Za posledních ani ne deset let věnoval Hohn na různé klimakampaně 670 milionů liber, tedy necelých 19 miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

je, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemacycek , 13.11.2023 10:13:05
úplně jedno, kdo tyhle kašpárky platí !!! jednoduše brání normálnímu provozu, tak nekompromisně zasáhnout. K čemu je dopravdní policie ??? Když pojedete s koňma, nebo volskym povozem po dálnici, tak dostanete pálku, že budete muset ty voly prodat :-), a tahle exota si sednou na silnici a to je jako v pořádku ??? Je mi to nemilé, že to musím napsat, ale každej jinej režim by si s nima poradil, a o že opkamžitě !!!

|  13 |  0

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…