Ministr mluvil i o proexportní strategii, kterou ministerstvo průmyslu připravilo ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy. Česká ekonomika je nyní podle něho zranitelná, neboť 83 procent českého exportu směřuje do zemí EU. „EU nečeká žádný převratný růst, proto je potřeba diverzifikace našeho vývozu do zemí, kde je hospodářský růst a kde je hodně spotřebitelů,“ poznamenal ministr.
Podle něho je úkolem MPO získávat informace z těchto pro českých export zajímavých teritorií a předávat je prostřednictvím informačního systému českým firmám a informovat je i o tendrech v těchto zemích. Plánuje zvýšit počet obchodních misí z 37 na 70. Zastřešit by je mělo ministerstvo průmyslu.
Brusel vymýšlí projekty, realita je jinde
Podle něho je proces diverzifikace běh na dlouhou trať, na druhou stranu například v Turecku se to podařilo. Zde byl nedávno Kuba společně s prezidentem Václavem Klausem či prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem a zástupci českých firem na státní návštěvě. Podle Kuby bude EU stále více čelit konkurenci rychle se rozvíjejících se ekonomik a bude se muset přizpůsobit a chovat se racionálně v politikách životního prostředí či státní energetiky. Podle něho musí více zaznívat racionální hlas byznysu, nikoli byrokratů.
„Ono je hezké, že Brusel vymýšlí různé projekty jak snižovat emise CO2 a plánuje, jakou budeme mít růžovou budoucnost, jak se budeme mít všichni dobře, ekonomická realita je ale trochu někde jinde,“ řekl ministr.
Šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral pak vznesl dotaz na zákopovou válku mezi ministerstvem průmyslu a ministerstvem zahraničí, týkající se ekonomické diplomacie. Kuba připomněl, že dříve patřili obchodní radové pod ministerstvo zahraničí, on ale chce, aby obchodní zástupci patřili pod ministerstvo průmyslu a to by je i platilo. Diplomaté totiž často ekonomice nerozumí a nejsou na to ani školeni.
Válka se zamini je zbytečná
„My skoro nic po ministerstvu zahraničí nechceme. Své lidi zaplatíme. Potřebujeme jen, aby si měli na ambasádě kde sednout a aby dostali diplomatický pas. Je to podobné jako u vojenských atašé, které zase vysílá ministerstvo obrany. Vadí mi, když úředníci jednoho ministerstva válčí proti úředníkům jiného. Má to jen ten efekt, že tím trpí české firmy. Pro válku s ministerstvem zahraničí není ale jediný důvod a je nesmyslná a já žádnou konfrontaci nechci,“ posteskl si ministr. Podle něho se ale zdá z dosavadních připomínek zamini, že se podaří proexportní strategii na vládě schválit a brzy ji začít implementovat.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák řekl, že konkrétní implementace strategie je naprosto zásadní. Dále podle něho by premiér Petr Nečas neměl připustit spory mezi ministerstvem zahraničí a ministerstvem průmyslu. Zdůraznil, že je nezbytné, aby čeští obchodní zástupci dostali diplomatické pasy, protože bez diplomatických pasů se s nimi v některých zemích vůbec nebude nikdo bavit a nikam je nepustí. Připomenul, že v ČR má tři tisíce lidí diplomatické pasy. „Co to je za lidi? My potřebujeme jenom asi 70 pasů navíc,“ uvedl Hanák.
Ten si pochvaloval poslední cestu v Turecku a ocenil, že prezident Klaus otevírá na zahraničních cestách dveře českým firmám, což ocenil i Kuba. Hanák si posteskl, že tak ale nečiní premiér ani ministři. Je podle něho běžné, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová jezdí na zahraniční cesty a pomáhají firmám svých zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík