Pravda o skutečné životní úrovni českých občanů. Ani se neptejte, kdo všechno nás přeskočil

26.06.2014 11:40 | Zprávy

Životní úroveň obyvatel České republiky patří v Evropské unii podle výzkumu Eurostatu k těm nejnižším. Ekonomka Ilona Švihlíková poukazuje na to, že jednoznačně podprůměrní jsme ve spotřebě veřejného charakteru, ačkoli se často tvrdí, že jsme poměrně štědrý sociální stát. Sociolog Oldřich Zajíc si všímá toho, že lidé mají měřítko životní úrovně někdy nastaveno podle toho, jak to vidí ve filmech nebo když vyjedou za hranice, a důsledkem toho jsou zadlužení a exekuce.

Pravda o skutečné životní úrovni českých občanů. Ani se neptejte, kdo všechno nás přeskočil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V pořadí členských zemí Evropské unie podle životního standardu patří Česká republika do poslední čtvrtiny, konkrétně jí v žebříčku osmadvaceti zemí náleží 22. místo. Unijní statistici zjišťovali, kolik obyvatelé té které země skutečně spotřebují, a to bez ohledu na to, zda je útrata placena z veřejných či soukromých peněz. Ke komplexnímu zachycení životního standardu Evropanů použil Eurostat, statistický úřad EU, ukazatel skutečné individuální spotřeby, jenž zahrnuje i služby, jako je zdravotnictví a školství, které lidé sice spotřebovávají, ale přímo za ně obvykle neplatí.

„Skutečná individuální spotřeba je měřítkem blahobytu lidí,“ uvádí spoluautor výzkumu Paul Konijn z Eurostatu, v němž vyšlo, že je Česko na 72 procentech průměrného životního standardu v Evropské unii. „Česká republika má nízké hned dva ukazatele, které se do tohoto výsledku promítají. Tím prvním je obecně spotřeba domácností. Tam jsme někde kolem padesáti procent HDP a patříme rozhodně pod průměr Evropské unie,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ilona Švihlíková, vedoucí Katedry politických a společenských věd na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Ve spotřebě veřejného charakteru jsme v EU jednoznačně podprůměrní

Hned ale dodává, že v tomto ukazateli je pod průměrem EU i Skandinávie. „Takové Švédsko má rovněž padesát procent. Jenže skandinávské státy mají mnohem větší část své spotřeby z veřejných zdrojů. U nich se kompenzuje nižší spotřeba soukromého charakteru vyšší spotřebou veřejného charakteru. Ale i zde je Česká republika pod průměrem Evropské unie, nám se to nedokompenzuje. Pokud beru v úvahu průměr Evropské unie, tak je spotřeba u nás skutečně velmi nízká jak v té soukromé části, tak jsme jednoznačně podprůměrní v té veřejné,“ konstatuje ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…