Rusko je v pohodě. Bič jsme si upletli na sebe, lomí ekonom rukama nad sankcemi. A ukazuje příklady

16.09.2014 11:40 | Zprávy

Představa, že nám ruské banky nebudou moci zaplatit za export, je podle ekonoma Zdeňka Rybáře zcela mylná. Podle něj to jen ukazuje, jak málo veřejnost ve skutečnosti chápe princip a dopady protiruských sankcí. Je to reakce zejména na poslance Šarapatku, který koncem týdne upozornil na to, že premiér sice „zachránil“ export do Ruska, ale není jisté, zda se našim vývozcům z tamních bank také zaplatí. Čtěte, co hrozného máme čekat.

Rusko je v pohodě. Bič jsme si upletli na sebe, lomí ekonom rukama nad sankcemi. A ukazuje příklady
Foto: Archiv Z. Rybáře
Popisek: Zdeněk Rybář

Především jde o to, že o Nařízení rady (EU) č. 960/2014 z 8. září o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině ví poměrně málo i odborná veřejnost, míní Zdeněk Rybář, expert na podnikovou ekonomiku a řízení finančních toků, který býval poradcem náměstka ministra životního prostředí či vedoucím týmu honorárních poradců předsedy české vlády. „Není ani přesně jasné, jak si některá ustanovení vykládat. Povaha sankcí na ruské banky má především podobu omezení jistého okruhu finančních nástrojů, které jsou investiční povahy a které slouží například k refinancování vlastní činnosti banky. Hladké platby omezovány nejsou,“ je ovšem přesvědčen. Tedy představa, že nám z Ruska nebudou mít jak zaplatit, je podle něj naprosto mylná. „Navíc i v USA se tyto sankce nevztahují na banky, které jsou kapitálově zcela v ruských rukách, avšak mají americkou bankovní licenci. Jak to bude v obdobném případě v Evropské unii a potažmo u nás, není, myslím, stále zcela jasné,“ dodává.

Koukněte do historie. Nespravíte nic

Co je však podle něj nespornou skutečností, tak to je historická zkušenost, že sankce vedené proti velkým ekonomikám nikdy nepřinesly žádaný výsledek tomu, kdo je udělil. Spíše naopak. „Že výpadek zboží je Rusko schopné velmi rychle nahradit, se již prokázalo. Navíc se uvalenými sankcemi posiluje nezávislost celého ekonomického uskupení BRICS. Ať již se jedná o urychlené zavedení tzv. zlatého standardu, přes vlastní systémy mezinárodní mezibankovní komunikace, až po schopnost významně změnit obchodování s hlavními světovými komoditami,“ vysvětluje Rybář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Bartoš

Jan Jakob byl položen dotaz

Jen sliby

Slibujete vyšší mzdy a hospodářský růst. Co jste ale dokázaly v tomto směru na poslední roky, co jste ve vládě, když jsme na tom jako občané finančně mnohem hůř než tomu bylo? Nebo máte dojem, že se většina lidí má dobře a nemá finanční problémy, kdy přežívá z výplaty do výplaty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…