Je to začátek konce našeho modelu, ve kterém jsme se orientovali na dodávky konečným spotřebitelům na evropském trhu,“ řekl šéf Gazpromu ruské státní televizi. Dodal, že novou klíčovou zemí pro tranzit plynu do Evropy se stane Turecko, zatímco Ukrajina se z hlediska tranzitu stane bezvýznamnou. Turecko by prý jako strategický partner Ruska mohlo do Evropy posílat 50 miliard krychlových metrů ruského plynu ročně.
Gazprom se podle Millera již nebude starat o výstavbu infrastruktury pro rozvod ruského plynu po Evropské unii, potrubí nutné pro dodávky plynu konečným spotřebitelům tak budou muset zajistit evropské plynárenské podniky. Rusko se dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu s kapacitou 63 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou, pro jakou byl projektován plynovod South Stream.
Rozhodnutí Ruska je definitivní, Turecku se to vyplatí. Doplatí na to Ukrajina, EU i ČR
„U řady podobných kontraktů jsem vedl jednání, takže dle mé osobní zkušenosti si myslím, že South Stream opravdu skončil. Od teď bude Gazprom dodávat pouze na hranice EU, což v tomto případě znamená Turecko, a dále ať se Evropa postará o dopravu dovnitř sama a Gazprom to nebude řešit. Oni jsou zkušení obchodníci. Oni ví, že Turecko, které je druhým největším spotřebitelem ruského plynu v Evropě po Německu, je zásobováno z Ruska jednak podmořským plynovodem Blue Stream, ale jednak trasou přes Ukrajinu, která potom vede přes Bulharsko a Řecko. Bulharsko kvůli zlepšení životního prostředí potřebuje mimořádně kvalitní ruský plyn. Turecko se stane tranzitní zemí, protože pokud jste tranzitní země, získáváte obrovské množství výhod: tranzitní poplatek, dále všude okolo se buduje infrastruktura, přináší to zaměstnanost a podobně,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Štěpán.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík