„Že lidi šetří více, než by museli a neutrácejí, to není nic nového,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Příklad máme v roce 2008, kdy ještě u nás nebyla krize, ale už byla v USA. Tehdy se řešilo, zda ta míra zastrašování lidí krizí nemůže náhodou být příčinou krize,“ připomněla pro ParlamentníListy.cz Šichtařová.
Strašení přineslo v roce 2008 kyselé ovoce
„Už tehdy ekonomové říkali, ano, sice se nedá na strach z krize hodit úplně všechno, ale minimálně až ze čtyřiceti procent svou roli na prohlubování krize hraje. Čili to není nic neznámého.Tyhle strachy a role médií a politiků hraje velkou roli v tom, že se hospodářský cyklus zvýrazňuje,“ uvedla ekonomka.
„Ale on se zvýrazňuje nejenom směrem do krize, ale i naopak. V době, kdy se ekonomice daří, tak zase naopak přehršle dobrých zpráv vybuzují nepříslušný optimismus, nepříslušné utrácení a půjčování si,“ vysvětlila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk