Když v minulém týdnu uspořádala TOP 09 pro své členy konferenci na téma "Nebojte se reforem", nikdo možná netušil, jak některé věty, jež neměla veřejnost slyšet, popudí mnohé Čechy. Jak se dalo očekávat, věty zazněly z úst ministra financí Miroslava Kalouska a to na uzavřeném jednání, na kterém svým nenapodobitelným způsobem vysvětloval spolustraníkům, proč je reformní balíček nezbytný, a jak jsou jejich koaliční partneři z ODS ekonomicky nekompetentní.
Před spolustraníky si prý nebral servítky do té doby, než zjistil, že je na akci přítomen novinář. Pak prý ministr financí rozhořčeně vybuchl a odešel za dveře. To vše se však stalo až poté, co zazněly následující věty:
„Nechceme se stát rukojmím finančních skupin a ohrozit suverenitu země,“ vysvětloval Kalousek spolustraníkům, proč tolik tlačí na daňový balíček, který je kritizován i z vládní ODS. „Bez tohoto zvýšení daní nejsme schopni dělat konzervativní politiku,“ řekl následně a pak přitvrdil hlavně na adresu evropských ekonomik. „Prožrali jsme to, proflákali,“ řekl Kalousek s tím, že zlaté časy v Evropě podle něj definitivně skončily.
Je třeba sledovat širší souvislosti, nesoustředit se jen na autora vyřčených vět
Jenomže – má, či nemá Miroslav Kalousek pravdu? Skutečně jsme žili ve zlatých časech a nyní stojíme na prahu těch horších? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly ve světě velmi oceňovaného ekonoma Milana Zeleného, který navíc připouští i to, že by se za jistých okolností ucházel o post hlavy státu. Ten předeslal, že se ve svém komentáři bude snažit vyhnout jmenování autora těch slov – tedy právě zmiňovaného ministra financí. „Jde mně totiž o širší zasazení vyřčených vět a jejich dopad. Podobné názory sdílí přece i mnozí další politici,“ podotkl Milan Zelený úvodem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová