Varování ekonoma: Neradujte se. V Rusku možná přijdou ke slovu věci pro nás těžko představitelné a bude to mazec

19.12.2014 7:24 | Zprávy

Nemá cenu se radovat, že Rusko přijde na buben, protože na tom nikdo nevydělá, upozorňuje všechny odpůrce ruského prezidenta Vladimíra Putina český ekonom Vladimír Pikora. Ani spekulace Západu, že současná situace politicky zlomí vaz ruské vládě, nemusí podle něj vyjít. „Rusové totiž mají náhle jasného fiktivního nepřítele, což je ještě víc semkne,“ vysvětlil.

Varování ekonoma: Neradujte se. V Rusku možná přijdou ke slovu věci pro nás těžko představitelné a bude to mazec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhl křest knihy ekonomů Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové Nahá Pravda

„Na tom nevydělá nikdo, pokud přijde Rusko do recese,“ prohlásil Pikora pro ParlamentníListy.cz. I když se nás to prý nedotkne hned, protože nemáme tak velký zahraniční obchod s Ruskem, postihne nás to později. Podle Pikory se recese v Rusku citelně dotkne Německa, které je mnohem víc navázané na Rusko. „Ale naše ekonomika je zase hodně navázaná na Německo, takže k nám to stejně oklikou přijde a zpomalí to naši ekonomiku,“ varuje Pikora.

Exportéři zřejmě budou muset odepsat pohledávky v Rusku

A příliš naděje nedává ani českým firmám, které s Ruskem obchodují. „Mnoho podniků má zakázky v Rusku, které mají být teprve zaplaceny. Podnikatelé počítali s nějakou částkou, ale bojím se, že ruská strana teď nebude schopna dostát svým závazkům a že spousta zakázek nebude splacena v původní výši, jak by být měla,“ varuje ekonom. Tak podle něj vzniknou pohledávky, které ovšem budou těžko dobytné, naopak je bude spíš potřeba odepsat. „A to se projeví nejen v českém bankovním sektoru, který financuje export do Ruska, ale i u samotných exportérů,“ uvádí další důvod, proč jsou problémy ruské ekonomiky, kterou paralyzuje obchodní válka s ropou i protiruské sankce, špatnou zprávou, ze které bychom neměli mít radost.

Škodovku by mohla podržet Čína a Indie

Nepostihnou ruské problémy největšího českého exportéra – mladoboleslavskou firmu Škoda Auto, kterou před propadem tržeb v době evropské recese zachránil právě export do Ruska? „Jestli se nemýlím, v poslední době tam hodně rostl význam Asie, tedy Čína, Indie, takže si myslím, že to pro Škodovku taková ohromná rána nebude, i když v Rusku poklesne poptávka, protože ta by byla vykompenzována prodeji v Číně a Indii,“ míní ekonom Pikora. Horší by podle něj bylo, kdyby do tržního prostředí vstoupila politika tak, že by kurz rublu nebyl určován nabídkou a poptávkou, ale administrativně. Pak je podle něj dost možné, že najednou bude celá ekonomika administrovaná, pak se může dostat pod nějaký politický vliv i továrna, která patří některé z evropských firem, jako je Škodovka.

Ekonom ujistil, že samotný stav Ruska ho zatím neznervózňuje. „Zatím se nedostalo tak daleko, aby začalo ignorovat trh. Ale pokud k tomu dojde a začnou stanovovat všechno administrativně, pak může nastat mazec,“ je přesvědčen Pikora, že může být ještě mnohem hůř. Navíc Rusové si stále ještě pamatují, jaké to je stanovit kurz úředně. „Možná přijdou ke slovu věci pro nás již těžko představitelné, jako jsou kapitálové kontroly. Možná, že zbývajícímu zahraničnímu kapitálu dokonce bude znemožněno z Ruska odtéct. Každopádně silně doporučujeme se nyní na ruském finančním trhu angažovat co nejméně,“ prozradil, co radí investorům. Ti však na vzniklý chaos už reagují, hledají bezpečí mimo Rusko.

Problémy v Rusku se nedaly předvídat

Český stát v posledních letech podporoval právě export do Ruska, mnoho firem bralo ruský trh jako velmi nadějný a zajímavý. Nebyla to chyba? „Těžko šlo takový vývoj předpokládat, proto bych se nedivil, když se někdo před pěti, deseti lety začal více orientovat na Rusko. Nemohl čekat, že to tak dopadne,“ je přesvědčen Vladimír Pikora, že se podobné problémy nedaly předvídat. Ale je to podle něj další důkaz, že je rozumné zahraniční partnery diverzifikovat. „Domnívám se, že do budoucna bude Česká republika víc tlačit na to, aby se zaměřila na další státy jako Vietnam, Turecko, tedy země, které jsou v jiném regionu a nebudou tak zasaženy nějakou krizí tohoto typu,“ soudí pro ParlamentníListy.cz analytik. Dodal, že Česká republika se také hodně snaží proniknout do takových zemí, jako je Ázerbajdžán, Gruzie, které už jsou sice víc vázané na Rusko, ale stále to znamená co možná největší diverzifikaci nejen do různých regionů, ale i do různých oborů.

Musíme se snažit nebýt na nikom závislí

Není vyloučeno, že podobné problémy jako v Rusku mohou nastat i v jiných zemích, které se dnes mohou pochlubit nejrychlejším růstem, jako například země skupiny BRICS. „Není problém, aby brazilský real oslabil a dostal se do problémů jako rubl, protože tam situace také je poněkud nestabilní,“ uvedl Pikora. Přesto říká: „pojďme obchodovat s Brazílií, Indií i dalšími, ale současně se snažme co nejvíce diverzifikovat, abychom měli nějakou záložní ekonomiku. Když jedna selže, abychom mohli obchodovat s někým dalším. Musíme se snažit nebýt na nikom závislí,“ objasnil.

Česká republika je jako jedna ze spolkových zemí Německa

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…