Je totiž přesvědčen, že buď se podaří eurozóně zbavit těch, co dluhy dělají, pokud nepřistoupí k razantním reformám, nebo budou muset odejít ti, kteří je mají platit. "Jsem si jistý, že Němci platit nebudou, protože ty politické síly, které by řekly, plaťte řecké dluhy, rychle skončí. Udělat to nemohou, jinak si podepíší ortel smrti,“ řekl ParlamentnímListům.cz bývalý politik a ekonom. Tato situace se podle něj neprojeví hned zítra nebo příští týden, může to trvat měsíce nebo roky. "Ale to, že někdo bude muset odejít, se určitě stane,“ nepochybuje Tlustý. A jestli do této chvíle vypadalo, že eurozónu budou muset opustit ti, kteří euro zadlužují astronomickými dluhy, tak to dnes začíná vypadat, že ho budou muset opustit ti, co to platí.
V Evropě mají navrch ti, kteří natahují ruku a chtějí, aby jejich dluhy zaplatil někdo jiný
Řekové si podle Tlustého raději zvolili komunisty, než by udělali reformy, aby své dluhy byli schopni splácet. "A vidíme tu beznaděj, protože ta samá politická situace, i když ne tak vyhrocená, je i v ostatních předlužených státech, a to jsou velké státy jako Itálie, Francie, Portugalsko a Španělsko,“ varuje ekonom. Obává se, že v Evropě už mají navrch ti, kteří natahují ruku a chtějí, aby za ně jejich dluhy zaplatil někdo jiný. Důkazem je podle něj rozhodnutí Evropské centrální banky z minulého týdne, že bude od března měsíčně do ekonomiky pumpovat 60 miliard eur, aby podpořila její oživení. Učiní tak prostřednictvím programu, který zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Kvantitativní uvolňování, jak tento krok nazvala, zvyšuje množství peněz v ekonomice, což by mělo podpořit braní úvěrů a další výdaje. "Já jsem slyšel ještě vznešenější název – monetární kvantitativní expanze. Ono těch názvů, které se pokoušejí vznešeně zakrýt strašidelnou podstatu tohoto procesu, asi ještě uslyšíme hodně,“ soudí Vlastimil Tlustý.
Nejde o nic jiného než o všeobecné plíživé okrádání
Bývalý poslanec ODS by tento krok Evropské centrální banky nazval přesněji: všeobecné plíživé okrádání. "Všeobecné proto, že budou okradeni opravdu všichni, kteří mají cokoli v eurech, třeba v nich platí nebo mají účet v eurech, protože z eura se postupně začne odečítat jeho hodnota. A postihne to úplně všechny, kteří euro mají,“ konstatuje důsledky opatření Evropské centrální banky. Za plíživé to označuje kvůli oznámení bankéřů, že je zahájen proces, tedy že postupně, v jednom kroku za druhým, týden za týdnem, budou pořád tištěny nové peníze. "A jsou-li tištěny peníze a přitom se majetek společnosti nezvyšuje, tak se zvyšují ceny, a proto dochází k plošnému okrádání. A dokonce nám evropští bankéři ani neříkají, kdy s tím chtějí skončit, abychom to mohli alespoň označit za dočasné,“ pozastavuje se nad rozhodnutím bankéřů bývalý ministr financí.
Dluhy Řeků a dalších zadlužených zaplatí v eurozóně všichni
A proč tomuto "opatření“ Evropské centrální banky říká exministr financí okrádání? "Protože důsledkem toho procesu je, že lidé, kteří eura mají nebo je vydělávají, si za ně koupí méně a méně. Řekl bych, že to je bohužel strašidelné ve své podstatě, ale i v tom, co z toho vyplývá. A to, že v Evropě mají navrch ti, kteří chtějí žít na dluh a nechtějí to splácet. Protože takovéto okrádání je výhodné jen pro ty, kteří dluží, protože ti díky okrádání všech ostatních dluží stále méně,“ objasnil. Dovede si představit, že i ve vrcholném orgánu Evropské centrální banky jsou zastoupeny jednotlivé národy Evropy - Italové, Španělé, Portugalci, Řekové, Francouzi - jejichž zadlužení nebezpečně narostlo. "V tuto chvíli je naprosto jasné, že některé z nich mají dluhů nad hlavu, nevědí si s tím rady a neumějí udělat žádné kroky, kterými by to zastavili. Tak prosadili všeobecné plíživé okrádání,“ shrnul Tlustý. Předlužení nejsou schopni reforem, nejsou schopni splácet, tak to evropští bankéři nechají zaplatit všechny ostatní, kteří to ani nepochopí, protože jim vysvětlí, že deflace by byla tragédie.
Vítězové soutěže, ve které platí čím větší dluhy, tím lépe, eurozónu zničí
Ze záměru evropských bankéřů je podle bývalého politika možné číst rezignaci na naději, že politici najdou z dluhové krize skutečné východisko, když se rozhodli, že peníze vydřou ze svých obyvatel tím nejjednodušším všeobecným plošným plíživým způsobem. "Říkají, že s tím nebudou nic dělat, dávají najevo: Koukejte to zaplatit a jedeme dál. Ale nemůže to jet dál, protože když vyšlete signál, že čím se kdo v eurozóně rychleji zadlužuje, je na tom líp. Jakmile vytvoříte soutěž, ve které platí čím větší dluhy, tím lépe, tak vítězové této soutěže eurozónu zničí,“ varuje ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová