Česká pirátská strana vypracovala návrh nového zákona, který by podle autorů měl zajistit efektivnější ochranu klimatu. Klimatický zákon, jak se předložený návrh jmenuje, by kupříkladu zavedl nové státní orgány nebo by měl zajistit soudní vymahatelnost stanovené politiky a možná i dodržování určitých pravidel.
Klimatická rada, Výbor pro klimatické investice, víceletý klimatický plán, územní klimatické plány měst a obcí, emisní závazky, anebo také přestupky proti klimatickému zákonu či odpovědnost fyzických a právnických osob za klimatickou újmu a poškození klimatu.
To jsou namátkou novoty, které dle autorů návrhu z České pirátské strany mají pomoci k tomu, aby se více dbalo na schválené klimatické cíle. Dnes jsou prý hlavně na papíře, ale jejich vymahatelnost je mizivá.
- Podrobnosti včetně celého znění návrhu klimatického zákona ZDE
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který je jedním z iniciátorů návrhu tzv. klimatického zákona, pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, že bez přijetí zákona bude naše země těžko plnit již dané mezinárodní závazky.
„Očekávám, že klimatický zákon bude v Poslanecké sněmovně napadán popírači klimatické změny a bude snaha ho oslabit,“ říká europoslanec. „Zároveň, pokud by se ho nepovedlo prosadit, bude pro Českou republiku velmi těžké dostát svým mezinárodním závazkům. A pochopitelně to bude mít i jistý negativní dopad na klima planety jako celku,“ domnívá se Peksa.
Naopak jiní koaliční politici mají s přijetím klimatického zákona problém. „Toto není můj šálek čaje. Bez plynu a jádra to ještě desítky let nepůjde,“ upozornil poslanec Karel Krejza (ODS).
Další z významných občanských demokratů, senátor Tomáš Jirsa, připomíná nedávné prohlášení 1600 světových vědců, podle nichž „je klimatická nouze podvod“ a že „hysterie vedoucí k destrukci ekonomiky musí skončit“. „Stále platí, že na ty, kteří tohle vymýšlejí, by se měl volat dr. Chocholoušek. Pirátům je zřejmě málo 18 ministerských náměstků plus čtyři poslanci,“ naráží Jirsa na návrhy na zřízení nových úřadů a s tím i patrně choutky obsadit nové lukrativní posty, které by navíc v případě „klimatické rady“ měly desetileté funkční období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.