V září 2012 požádali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) o odposlech pravé ruky premiéra Nečase Jany Nagyové. Policisté v té době podezřívali několik lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, legalizace výnosů z trestné činnosti, sabotáže a organizované zločinecké skupiny. Ke konci října 2012 požádali detektivové o další odposlechy. Vyjma Nagyové začali nahrávat telefonickou komunikaci šéfky pražského Městského státního zastupitelství Jany Hercegové, z telefonu společnosti Rittig & Partners a z několika telefonů společnosti Jurista, které používali advokáti, spojovaní s lobbistou Ivo Rittigem. Tyto odposlechy přispěly valnou měrou k policejní operaci,která vyvrcholila návštěvou detektivů ÚOOZ na Úřadu vlády a pádem kabinetu Petra Nečase. Jak se akce, v rámci které byly zajištěny kilogramy zlata a drahé kabelky, po pěti letech od zatýkání podezřelých před soudy vyvíjí?
Asi nejdále jsou soudy v rozplétání v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. V této větvi policejní razie, která v důsledku v roce 2013 položila vládu Petra Nečase (ODS) uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové- pozn. PL) dvouletou podmínku a pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Obžalovaní důstojníci Vojenského zpravodajství odešli od soudu rovněž s podmínkami. Bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a šéf vnitřního odboru tajné služby Jan Pohůnek dostali podmíněný trest 20 měsíců, Kovandův předchůdce ve funkci Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Už několikáté rozhodnutí soudu ale není pravomocné, obžalovaní se odvolali.
Dřívější šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho stávající manželka si měla podle rozsudku nezákonně zajistit sledování nejen tehdejší Nečasovy manželky Radky, ale také dvou zaměstnanců Úřadu vlády. Nečasová vinu odmítá. Stejně tak i zpravodajci, kteří tvrdí, že neprováděli sledování, ale kontrasledování, protože se ministerský předseda obával o bezpečnost své rodiny. Případ původně soudila soudkyně Helena Králová, té byl případ odebrán a čelila kárnému řízení před Nejvyšším správním soudem. Za prohřešky ve své práci byla Králová potrestána srážkou z platu, ale může dále soudit. Například jinou část větve případu, který vyvrcholil razií na Úřadu vlády. Podle nové soudkyně případu Vojenského zpravodajství Pavly Hájkové však byla trestná činnost obžalovaných „nezvratně prokázána“. Výpověď označila soudkyně Hájková za účelovou a učiněnou ve snaze vyhnout se trestní odpovědnosti. „Nelze přehlédnout náhlé sjednocení výpovědi s výpovědí svědka Nečase,“ podotkla k průběhu posledního soudu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný