„Ten nepatří do lidské rasy.“ Svědectví o Josefu Monsportovi z dob totality: Stařec kvůli němu plakal a pak zemřel

26.07.2018 15:11 | Zprávy

Josef Monsport. Bezpochyby nejskloňovanější jméno týdne, a to v souvislosti s rozsudkem v kauze H-System. Doktor Monsport je nejen konkursní správce H-Systemu a advokát, ale mnozí si ho pamatují ještě jako komunistického prokurátora. Jedním z pamětníků Monsportovy předlistopadové činnosti je Karel Srp, šéf Jazzové sekce a někdejší politický vězeň. „Nejsem si jist, zda patří mezi lidskou rasu,” popisuje Srp bývalého komunistického prokurátora Monsporta.

„Ten nepatří do lidské rasy.“ Svědectví o Josefu Monsportovi z dob totality: Stařec kvůli němu plakal a pak zemřel
Foto: Printscreen vysílání ČT
Popisek: Josef Monsport, správce konkurzní podstaty H-Systém

Média při referování o kauze H-System, zvláště nyní po vynesení rozsudku Nejvyššího soudu, na jehož základě se musí lidé z domků do měsíce vystěhovat, psala též o tom, kdo je konkursní správce H-Systemu JUDr. Josef Monsport. 

Monsportův podíl na perzekuci členů Jazzové sekce v době komunistického režimu byl několikrát zmíněn. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly přímého svědka a pamětníka tehdejších případů a praktik současného advokáta mocných, jak bývá doktor Monsport označován. Oním pamětníkem je předseda zmíněné Jazzové sekce Karel Srp, který si při vzpomínání na Monsporta rozhodně nebral servítek.

„Josef Monsport patřil k dychtivé smečce normalizátorů. Mnohokrát byl při mých výsleších, z jeho úst zaznělo tehdy v devět večer, že mne v poutech za chvíli odvezou na Ruzyň. Potlačoval smích, zatímco jeho sekretářka se štěstím rozchechtala, že jsem ji okřiknul. Monsport dnes tvrdí, že dodržoval zákon. Neříká, že s fakty zacházel tak, aby disidentům vyšrouboval nejvyšší trest. Byli z něj diví i sami estébáci,“ říká pro ParlamentníListy.cz Karel Srp.

Podle jeho slov se dodnes nikdo nezabýval podpůrnými organizacemi, které udržovaly fungování normalizace. „Přitom model represí vůči Jazzové sekci by minulý režim svlékl do naha. Nikdy jsem nečetl o patrech kanceláří Výboru lidové kontroly, odboru revize Ministerstva kultury, odborech vnitřních správ národních výborů nebo o Správě vyšetřování Veřejné bezpečnosti Ministerstva vnitra. Sám jsem po listopadu 1989 přebíral obrovský barák, který byl utajovanými písemnostmi plný až po půdu, mimo jiné s podepsanými účtenkami některých tzv. politických emigrantů,“ vypráví Srp.

„Po rozkazu ministra vnitra Sachera z 2. února 1990 k zajištění stability politického vývoje, kdy nařídil materiály na určitý okruh lidí ukrýt do plechových obalů, kde jsou dodnes, jsem byl z funkce odvolán a krátce nato už stál ve frontě na pracáku. Ironií bylo, že v té frontě jsem byl s vnitráky, kteří uskutečnili listopadový převrat,“ pokračuje předseda Jazzové sekce.

„Zpět k Monsportovi: V Československé socialistické republice neexistovala cenzura. Odporovala by Helsinkám. Zato každý musel mít tzv. vydavatelské oprávnění. To se netýkalo spolků, které měly ediční činnost pro své členy ve stanovách. A jestliže právě v těchto dnech uplynulo 46 let od posledního soudu za tzv. podvracení republiky (Tesař, Battěk aj.), pak po Helsinských dohodách stát již nemohl navenek argumentovat nestabilitou Československé socialistické republiky, ale nastoupily zástupné paragrafy: za ekonomiku. V případu Jazzové sekce v 80. letech byl Monsport již několikerým prokurátorem. Předchozí to vzdali pro nedostatek důkazů. Jako mladý mocipán postavil obvinění na neodečítání nákladů např. na vydávání knih nebo pořádání výstav a koncertů. Byly to faktury za sály Lucerny, tiskárny, telefony atd. Z členů Jazzové sekce, ani nikdo z autorů nebyl placen. Vše šlo na příjem a vedeno v jednoduchém účetnictví, kontrolovaném berňákem ve Vodičkově ulici. Jednalo se o zisk na činnost organizace, zejména nájem a poštovné,“ referuje Karel Srp.

Přímo ve svém archivu má uschované historické dokumenty, které se jeho případu týkaly. Může tak předložit kupříkladu Monsportem podepsané příkazy k domovním prohlídkám, souhlasy s otvíráním poštovních zásilek pro Srpa a další členy Jazzové sekce, uvalení vazby apod.

„V této chvíli jsem v rychlosti posbíral přes šedesát ověřených úředních dokumentů s podpisy Monsporta. Bez jeho souhlasu by nemohlo začít zatýkání, věznění a dojít k výslechům přes 200 členů Jazzové sekce po celé republice,“ sděluje Srp a ukazuje zhruba tři desítky dokumentů s podpisem doktora Monsporta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…