Jan Petránek i přes zdravotní obtíže spojené s jeho věkem (81 let), pozorně sledoval vše, co se v uplynulých týdnech kolem první přímé volby prezidenta v Česku dělo. Ke kandidátům, kteří o víkendu v prvním kolem volby vypadli, se nijak detailně nevyjadřoval, pozornost však upřel na finalisty – tedy Miloše Zemana (SPOZ) a Karla Schwarzenberga (TOP 09).
„Když jsem slyšel konečné výsledky, nesdílel jsem úplně takový optimismus, který zazníval z mnoha stran o jasném vedení obou těch pánů. Stačilo vzít kalkulačku a udělat několik výpočtů. Třeba to, že pokud byly dvě pětiny Čechů doma a k urnám nepřišly, většina z těch zbývajících voličů volila kandidáty, kteří nakonec neuspěli. Skutečnou zřetelnou podporu tak Miloši Zemanovi i Karlu Schwarzenbergovi vyjádřilo z celkového počtu Čechů oprávněných volit jen 14, 97 (Miloš Zeman) a 14,27 procent (Karel Schwarzenberg) občanů. Sečteno to znamená, že tito pánové získali dohromady oba dva ani ne 30 procent hlasů od všech Čechů,“ uvedl dlouholetý komentátor a zpravodaj mimo jiné pro Hlas Ruska. (Pozn. red.: Odlišnosti ve výpočtu vznikají tím, že Jan Petránek pracuje s ideou, že je třeba brát v potaz všech 100 procent občanů oprávněných volit, kteří i tím, že k volbám nepřišli, svůj názor také nějakým způsobem vyjádřili.) Podle něj je to při historicky první volbě hlavy státu žalostně málo a vypovídá to o naprosto bídném obrázku české politické reprezentace.
SLEDUJEME téma: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA
Přesto, pokud se někdo domnívá, že se prvním kolem přímé volby prezidenta stalo Česko centrem zájmu světových médií (nejen sousedních zemí), hluboce se mýlí. „Svět té naší volbě nepřikládal žádnou zvláštní důležitost, šlo jen o volbu prezidenta v malé zemi uprostřed Evropy,“ konstatoval Petránek. Připomněl však, že vedle sousedních zemí, které přece jen sledují, kdo se u nás prezidentem stane, zcela logický zájem má Rusko. „Je to pochopitelné, že si opět jak oni, tak i u nás začínáme uvědomovat, že Čechy a Rusko tvoří jednu spojnici ekonomických zájmů,“ podotkl dále Petránek.
Zeman na Východ, kníže na Západ? Hloupost...
Jelikož se však vyskytují v souvislosti s přímou volbou prezidenta i různé úvahy o tom, který z kandidátů by směřoval zemi na Východ a který na Západ, nabízí se otázka, zda je to opravdu takto jednoduše odhadnutelné. Dle očekávání Petránek uvedl, že by bylo hloupé radikálně podsouvat jednomu z mužů příklon k Rusku a druhému k USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová