„Jde o příliš extenzivní výklad nestíhatelnosti, který by podle mě neměl obstát. Dělal to senát, který rozhoduje trestněprávní věci, ale tady byla zapotřebí ústavněprávní zkušenost. Když jste na Nejvyšším soudě, věnujete se trestařině, takže zapomenete na výklad Ústavy. Proto si myslím, že ti chlapci od soudu jsou mimo mísu,“ řekl ParlamentnímListům.cz advokát na slovo vzatý Miroslav Kříženecký. Reagoval tak na propuštění tří bývalých poslanců ODS, tedy Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, z vazby a v hodnocení pokračoval.
Na hranici etiky a zákona
Kříženecký si ale není úplně jistý tím, že by bylo jasným korupčním jednáním složení jejich mandátů za lukrativní posty v polostátních firmách. „Jednoznačně o tom přesvědčen nejsem. Musel bych vědět, jestli přeci jen nešlo o politický handl. Jestli tito tři lidé chtěli hlasovat proti určitému návrhu, jde nepochybně o vykonávání věcí veřejného zájmu. Když za to, že odejdou, dostanou prebendy, tak jde o poskytnutí výhody za předpokladu, že by ji jinak nedostali. Čisté by bylo, kdyby ti kluci řekli: Fajn, my se vzdáme a později se budeme ucházet o nějaká místa. Takto konkrétně to dohadováno být nemělo. Je to na hranici etiky a zákona,“ zdůraznil.
V kauze dozorujícího vrchního státního zástupce Ivo Ištvana nezná. „Podle mě z něj udělali obětního beránka, protože přenesení té záležitosti na vrchní státní zastupitelství do Olomouce bylo velmi pochybné. To, že se dělala domovní prohlídka u bývalého státního zástupce Libora Grygárka, toto předání neodůvodňuje. Navíc to s kauzou Nagyová nesouviselo,“ doplnil. O zákonnosti domovních prohlídek pochybuje, protože se už dva měsíce od jejich provedení pořád nic neděje.
Soudy bez osobností
Celá léta Kříženecký upozorňuje na to, že tuzemský justiční systém je nemocný, neboť postrádá silné a nebojácné osobnosti. To je prý Achillovou patou i současných událostí. „Ani Roman Janoušek, ani Ivo Rittig zatím stíháni nejsou. Prostě tyto dvě kauzy spolu nesouvisely. A teď mi řekněte, jak soud zvážil zákonnost domovních prohlídek? Moc ne. A přehodnocování důvodnosti domovních prohlídek je jednou ze slabin našeho soudnictví. Tady chybí osobnosti, které by dokázaly říci, že je to blbost,“ prohlásil.
Ve stížnostech na soud nicméně pokračoval: „Je to zapříčiněno oborovou solidaritou, ale i velkým strachem. Když vezmu člověka do vazby, tak mě kárný postih nečeká, když ne a on bude pokračovat v trestné činnosti, dostanu obrovský pojeb a noviny mě roznesou na kopytech. To si každý rozmyslí. Opakuji, v soudnictví chybí silné osobnosti. Je jich tady pár, ale jde o některé soudce Městského soudu v Praze a na krajských soudech. Na okresech zrají. A dost často se stává, že když soudce povýší, zapadne do vyjetých kolejí a posranosti v místě svého povýšení.“ Z tohoto hlediska prý situace není dobrá.
O hranicích rozumu
Trestní oznámení na ministra financí Jana Fischera a bývalý prezidentský pár Václava a Livii Klausovy kvůli údajné korupci při podpoře Miloše Zemana v prezidentských volbách považuje za čiré šílenství. Podali ho spolek Šalamoun a redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal. „Pokud někdo užívá marihuanu delší dobu, nelze nevidět, že to má určité dopady, byť je jeho mozek již plně rozvinutý. A ten spolek Šalamoun? John Bok se dostal do politiky jako instalatér, když opravil výlevku u Havlů. U něj bych chtěl vidět rozbor osobnosti. Podle mě jsou oba tito lidé zdraví na zkoumání. Opustili jsme pojem psychopat, protože jsme hledali adekvátní české slovo a někdo vymyslel pošuka. To se také opustilo a dnes se mluví o vadě, která se nazývá akcentovanou osobností. Právě oni jsou daleko za hranicí zdravého rozumu a jejich trestní oznámení hodnotím dle toho,“ sdělil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský