Pražský soud minulý týden osvobodil bývalého premiéra Petra Nečase z údajného podplácení. Rozsudek není pravomocný, nicméně jde pro expremiéra jistě o významné vítězství. Kauza se táhne už sedm let od známé razie na Úřadu vlády.
Poněkud paradoxní je, že v den vynesení pro Nečase pozitivního rozsudku bylo oznámeno, že policisté vyšetřují tehdejšího „strůjce“ velké razie, exšéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, kvůli údajnému vynášení informací. Toho se někdejší elitní kriminalista měl dopustit ve své knize Třicet let pod přísahou.
ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků napříč politickým spektrem, jak celou akci z roku 2013, která vedla k pádu Nečasovy vlády, s odstupem hodnotit a zda by její hlavní aktéři Robert Šlachta a Ivo Ištvan měli čelit následkům.
„Monstrakce se vyplatila. Nečasova vláda byla svržena, prezident si pořídil vlastní, ODS a Petr Nečas jsou lotři a Babiš s prezidentským požehnáním je spasitel. Bezvadný státní převrat,“ konstatoval jednoznačně čestný předseda TOP 09, exministr zahraničí a poslanec Karel Schwarzenberg.
Předseda KSČM a první místopředseda sněmovny Vojtěch Filip nesouhlasí s tím, že by z celé akce nic nebylo. „Naopak je dnes podle rozsudku jasné, že není trestným činem, když předseda vlády z politických důvodů obsadí nějakou funkci i mimo ústavní instituce. Tedy dosazení do funkcí není primárně odsouzeníhodné. Druhým výsledkem je, že k zadokumentování trestného činu je potřeba více materiálu, než které bylo potřeba dříve. Zejména když jde o dary pro vysoce postavené funkcionáře,“ míní Filip.
„Soudní rozhodnutí z minulého týdne, byť není pravomocné, jednoznačně potvrzuje, jak účelová a politicky motivovaná tato kauza byla. Dokládají to metody jako nezákonné odposlechy a vyfabulovaná rozhodnutí atd. Důsledky, které monstrproces nastartovaný Ivo Ištvanem a Robertem Šlachtou má, jsou v porovnání se vznesenými obviněními zcela nepřiměřené, totiž mocenský zvrat a překopání celého politického systému v naší zemi. A za to by oba pánové jednoznačně měli nést odpovědnost. Snaha pana Šlachty o zviditelnění a mediální pozornost z posledních měsíců jasně ukazují, že byl motivován zejména vlastními ambicemi a touhou po slávě. Jeho současné aktivity však nejsou ničím jiným než porušováním služebního tajemství a mlčenlivosti, ke kterým je jako bývalý policista vázán i po odchodu ze služby. Očekávám, že minimálně za toto ponese odpovědnost,“ řekla ParlamentnímListům.cz místopředsedkyně poslanců ODS Jana Černochová.
Podle místopředsedy sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury je celá věc na hlubší analýzu. „Na jedné straně tu máme divokou akci Šlachty, na straně druhé expremiéra, který se prokazatelně nechal řídit milenkou, která zjevně s jeho vědomím zneužívala vojenskou kontrarozvědku, a vzhledem k prokazatelným luxusním dárkům panovalo na Úřadě vlády nějakou formou korupční prostředí. Pokud bychom měli vyvodit odpovědnost, tak v tom, že zjevné zneužívání pravomoci, případné podvody či korupci nebyl pan Šlachta schopen u soudu prokázat. Další věc je ovšem také ochota soudů soudit,“ míní Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka