Udělat z komára velblouda se povedlo České televizi, když na sklonku minulého týdne odvysílala v pořadu Události skoro pětiminutovou reportáž o akci, která se jmenovala Sjezd spisovatelů. „Na tomto příkladu se dá krásně ukázat, jak se vyrábí událost z něčeho, co událost ve skutečnosti není. Tuto vědomost ovšem divák ze zpravodajství České televize nenabyl, on ji musel nabýt tím, že si vyzdrojoval na internetu, o co vlastně jde. Tento údajný Sjezd spisovatelů zorganizovala partička, která si říká Asociace spisovatelů. Jedná se o několik jedinců středního věku, kteří z nějakého důvodu odpadli od Obce spisovatelů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Nechce je přitom podezírat, že by to bylo jen kvůli tomu, že nedostali dostatečné funkce v organizaci, která sama o sobě stejně nic neznamená ani pro spisovatele, ani pro veřejnost, ale slouží jen pro ctižádost a sebevědomí jednotlivých členů. „Nu a tihle odpadlíci vytvořili Asociaci spisovatelů. Jsou tam ale i slušní spisovatelé jako paní Hůlová nebo pan Hakl, o to nejde. Jde o to, že Asociace spisovatelů je taková kavárenská společnost, která nemá žádný společenský význam. Nicméně do vinárny v Praze 7 sezvali večírek, který nazvali Sjezd spisovatelů, a Česká televize to podala tak, že se jedná o událost, která navazuje na odkaz slavného sjezdu spisovatelů z roku 1967,“ diví se mediální odborník.
Asociace spisovatelů si přivlastnila odkaz legendárního sjezdu
Na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů tehdy došlo ke slavnému vystoupení spisovatelů Ludvíka Vaculíka, Milana Kundery a dalších. „Ti podrobili velké kritice vývoj v socialistickém sektoru a následkem událostí na sjezdu spisovatelů se potom urychlila i společenská dynamika, došlo ke zrušení Hlavní správy tiskového dohledu, neboli cenzury. Kdo chce, ať si k tomuto tématu přečte knihu Dušana Hamšíka ´Spisovatelé a moc´, která popisuje velice přesně všechny tyto události. No a Asociace spisovatelů si přivlastnila tenhle poměrně významný odkaz této události, která skutečně pohnula společností. A podává to, že její členové jsou ti praví nástupníci,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Tento jejich postoj je však samozřejmě omyl, a to z mnoha důvodů. „Za prvé tehdy Svaz spisovatelů, který památný sjezd pořádal, zastupoval všechny spisovatele. Tedy kromě těch, kteří byli zavření nebo z politických důvodů zcela nepřijatelní, ale jinak to byla centrální organizace. Druhý důvod je, že tehdy měl spisovatel ve společnosti obrovský respekt. Tehdy se ve společnosti stále ještě tradovala myšlenka, že spisovatel je svědomí národa, což dnes opravdu není ani trochu. A tím, že to o sobě řeknu, to ještě neznamená, že to tak opravdu bude, což se zcela jistě stane této asociaci,“ konstatuje mediální analytik.
Aktivita zvýhodňování reportáží z televizní praxe nevymizela
Z webových stránek Asociace spisovatelů a z různých prohlášení jejích členů pochopil, že jim jde o peníze. „Chtějí vytvořit Státní fond literatury – tak jako existuje Státní fond kinematografie – na podporu spisovatelů. Nu je to legitimní požadavek, a když myslí, že ho prosadí, proč by to nezkusili. Myslím si však, že i Státní fond kinematografie je nesystémová socialistická záležitost a neměla by tady být. Vždyť kinematografie je přece jen průmysl a průmysl nechť se živí tržně. Ale to je jen můj názor, oni mají jiný názor, mají na něj nárok, ale neměli by tento svůj nárok prezentovat jako nárok národních zájmů,“ domnívá se Petr Žantovský.
Zamýšlí se proto i nad tím, co Českou televizi vedlo k tomu, že tuto akci pojala jako obrovskou událost. „No protože tam byl přítomen Milan Uhde jako zástupce oněch pamětníků z šedesátých let. A jak víme, tak Milan Uhde byl ještě v loňském roce předsedou Rady České televize, takže je ruka v rukávě. A myslím si, že tato mesaliance, jestliže nějaký radní nebo jiný funkcionář kolem České televize si usmyslí, že je mu sympatická nějaká aktivita a měla by mít velký prostor ve zpravodajství, tak to je přesně to, proti čemu jsme přece vždy v České televizi bojovali, aby tato nepotistická aktivita vymizela z televizní praxe. Ale jak vidíme, tak nevymizela,“ poznamenává mediální odborník.
Zákaz svobodného financování stran je zásah do volné konkurence
Pro druhé téma si vybral rozhovor europoslance Stanislava Polčáka ve středečních Událostech, komentářích České televize. „Týkal se usnesení Evropského parlamentu ve věci pokusu o zákaz financování evropských politických stran z Ruska nebo nějakou cestou navázanou na Rusko, což je nepochybně útok na stranu paní Le Penové. Velmi mě zaujalo, jakým způsobem byl ten návrh zdůvodňován. Zaujala mě z něho věta, kterou ocituji: ´Rusko nelze považovat za strategického partnera, protože vede agresi vůči Ukrajině´,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník