Do diskuse o imunitě trafikantů z ODS může vnést světlo případ Bárty se Škárkou

21.07.2013 20:29 | Zprávy

Česká právnická obec zvažuje možnosti, jak získat vyjádření Ústavního soudu k šíři poslanecké imunity. Právě imunita totiž zachránila před stíháním trojici bývalých poslanců ODS podezřelých z korupce. Nejvyšší soud rozhodl, že díky ní musejí být vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Senátorka Eliška Wagnerová vidí cestu skrze stížnost ministryně spravedlnosti.

Do diskuse o imunitě trafikantů z ODS může vnést světlo případ Bárty se Škárkou
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová navrhuje, aby ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) podala stížnost, ve které by napadla rozhodování české justice v dalším případu údajné korupce, která souvisí s poslanci za Věci veřejné Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Informuje o tom zpravodajský server České televize.

Exposlanci za ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, podezřelí původně z přijetí úplatku ve formě lukrativních postů ve státních podnicích výměnou za složení mandátu, byli na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) propuštěni z vazby a vyňati z pravomoci policie a žalobců. Podle výkladu NS kryje jejich dohody poslanecká imunita.

Šottova stížnost

Na tento krok reagovala jak opozice ve sněmovně, tak i část české právnické obce. Zkritizoval jej například soudce obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott. "Takové vnímání imunity může ohrožovat důvěryhodnost zákonodárného sboru," řekl v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce (OVM). Šott má s korupční problematikou zkušenost ze soudní síně. Právě on za úplatkářství odsoudil poslance Škárku a Bártu. Také v tomto případě následně NS rozhodl, že jednání politiků je kryto imunitou, a soudce musel oba poslance osvobodit.

Šott se obrátil se stížností na ministerstvo spravedlnosti, jehož nová šéfka Marie Benešová v ČT potvrdila, že se jí bude zabývat. To vítá někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Podle ní právě případ Škárky a Bárty může vnést světlo do současné diskusi o poslanecké imunitě. "Paní ministryně má cestu otevřenou s tím, že by spolu se stížností zároveň navrhla, aby Nejvyšší soud předložil tu věc k posouzení k Ústavnímu soudu," uvedla Wagnerová v OVM.

Zdůraznila přitom, že formulace trestního řádu je v tomto případě příliš vágní. Jeho úpravu vidí Wagnerová jako druhou z možností, jak docílit vyjádření ÚS k otázce imunity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…