Podle mluvčího Stropnického resortu Vladimíra Lukovského totiž dopis odeslaný Bloku proti islámu není podepsaný. Nelze tak podle něj vyloučit ani jeho možný podvrh. „Nelze proto v této chvíli učinit závěr, že jeho autorem je aktivní voják nebo že dokonce vyjadřuje názor nějaké skupiny vojáků. Proto se zdržíme dalších komentářů,“ uvedl Lukovský pro ParlamentníListy.cz.
Mluvčí však potvrdil, že v obecné míře vedení ministerstva obrany věnuje v rámci prevence možných rizik spojených s projevy extremismu v ozbrojených silách „dlouhodobě vysokou pozornost“. „Proti jeho případným nositelům je připraveno zasáhnout,“ sdělil Lukovský. To v praxi znamená, že se dozor nad „mravní bezúhonností“ provádí jak agenturním způsobem- tedy přes informátory Vojenské policie a Vojenského zpravodajství- kteří sledují na pokyn svých řídících orgánů své okolí, včetně kamarádů, kolegů a spolubojovníků. Což se týká i jednotek Aktivních záloh, ve kterých jsou rovněž vytipováváni vhodní „práskači“.
- Dopis k přečtení ZDE
Hlášení na vojáky ze všech stran
Další z mnoha možností- jako se například stalo v roce 2009 u nadporučíka Jana Čermáka a praporčíka Hynka Matonohy- je udání a sběr informací o vojácích od osob a organizací, které s nimi spolupracují v rámci plnění svých úkolů. Tehdy přišla na armádu informace (pravděpodobně od civilní části Provinčního a rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru, spadajícího pod ministerstvo zahraničí) o tom, že oba velitelé nosí na přilbách namalované znaky jednotek SS, která patří mezi zločinecké organizace. „V minulosti již tak byl například ukončen služební poměr vojákům, kteří otevřeně propagovali sympatie neonacismu,“ potvrdil případ Lukavský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš