EXKLUZIVNĚ Máme utajovaný záznam výslechu lídra ČSSD: „Kde jste vzal ten obraz? Nevím. Jak byl velký? Nevím. Kdo ho maloval? Nevím. Vždyť jste za něj dostal 600 tisíc v hotovosti! A kde jste vzal ty diamanty?“

03.10.2018 14:22 | Zprávy

Když se 27. června 2014 v 8:05 dostavil Jiří Srba k výslechu na policii, zřejmě ani on nečekal, co se odehraje o několik let později. Přesně 1. října 2018 totiž ParlamentníListy.cz získaly nejen tento protokol o jeho výslechu, ale rovněž desítky stran dokumentů, které se týkají především dvou osob; jsou jimi Martin Dědic a Oldřich Lahoda. Dva podnikatelé z oblasti severní Moravy. Dodejme, že úvodem zmíněný Jiří Srba byl od roku 2010 náměstkem pro investice a majetek tehdejšího primátora Petra Kajnara (dříve ČSSD). Jeho kariéra ovšem neutichá ani dnes. K tomu se teprve dostaneme.

EXKLUZIVNĚ Máme utajovaný záznam výslechu lídra ČSSD: „Kde jste vzal ten obraz? Nevím. Jak byl velký? Nevím. Kdo ho maloval? Nevím. Vždyť jste za něj dostal 600 tisíc v hotovosti! A kde jste vzal ty diamanty?“
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Pro pochopení celého spletitého příběhu se musíme vrátit do roku 2013, kdy ČT informovala o jedné velké akci slovy: „Policejní prohlídky související s podezřelými zakázkami na ostravském magistrátu trvaly celý pondělní večer a skončily až dnes ráno. Podle informací České televize policie v tuto chvíli podezírá deset lidí, jsou mezi nimi úředníci i majitelé stavebních firem. Je mezi nimi například bývalý šéf investic Ostravy Jiří Srba nebo Aleš Boháč, který až do loňského roku působil na ostravském magistrátu na pozici náměstka pro dopravu. Policie podezírá i současnou náměstkyni primátora Simonu Piperkovou (ČSSD). Policisté jí včera odnesli z kanceláře počítač a další dokumenty. Podezřelé zakázky představují částku vyšší než půl miliardy.“

Podle tehdejších informací České televize byla důvodem zásahu na ostravském magistrátu zakázka na dostavbu ulice Porážkova v centru města. Kriminalisté prověřovali i stavbu přilehlé tramvajové zastávky a rekonstrukci městských kulturních domů Poklad a Akord, dohromady za 560 milionů korun.

Téma zakázek, které v Ostravě tamní konšelé připravovali, by bylo na dlouho. Ze spisů, které máme k dispozici, jednoznačně vyplývá, že ostravští kriminalisté na mapování celé organizované sítě vynaložili nejen mnoho sil, ale také času (kupříkladu u osob: Pavel Mrhač, Radana Zapletalová, David Kania a mnohých dalších). Z pohledu média bude vhodné zdůraznit, že ta práce byla mravenčí a excelentní. Návrhy na odposlechy se v té době nevyhnuly Jaroslavu Ostárkovi (tehdy veden u společnosti Geofin), Martinu Dědicovi, Radaně Zapletalové nebo Pavlovi Mrhačovi. V dokumentech jsou mnohokrát uvedeni: podnikatel Lahoda, Michal Teuer, Lukáš Semerák, František Kolařík, Pavel Eršil, Roman Tyl, Dalibor Madej, Tomáš Sucharda nebo právě Jiří Srba. Zmíněným jménům se budeme věnovat v budoucnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…