Na akci vystoupili se svými příspěvky režisér filmu Jan Hus Jiří Svoboda, děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Jan Blahoslav Lášek, profesor Filosofické fakulty Masarykovy univerzity Jiří Hanuš a výkonný ředitel IVK Jiří Weigl. Seminář moderoval Václav Klaus.
Osvobozoval z pout dogmatismu...
Dle Jiřího Svobody Hus osvobozoval z pout dogmatismu a prosazoval individuální svědomí, pochyboval o instituci Církve a nad ni kladl Písmo. Vyjádřil se i k rozhovoru církevního historika Radomíra Malého pro ParlamentníListy.cz. Dle Svobody byla Katolická církev v cizích službách proti českému národu.
Děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Jan Blahoslav Lášek razil tezi, že Hus nebyl kacířem a že to, co hlásal nebylo až tak identické s učením Johna Wicliffa. Hus dle něho nesdílel s Wicliffem například názor o nepotřebnosti svátosti eucharistie a zpovědi. Dle Wicliffa kněz či panovník v těžkém hříchu nemá pravomoc. Lášek hájil názor, že takovéto pojetí Hus neměl a že autoritu panovníka i kněze v těžkém hříchu uznával, pouze říkal, že je správné morálně odsoudit takové jednání.
...nebo nebyl kacíř?
Hus také nedával přijímání podobojí, i když ho opatrně podpořil. Husova nauka o svátostech se dle Láška neliší od učení Katolické církve. A rovněž neučil protestantské, že „pouze víra“ (sola fide) ospravedlňuje člověka, ale dle učení Církve i jeho skutky. Hus dle něho není předchůdcem moderního myšlení, vše je posuzováno hlediskem Boží pravdy. Jan Hus se dle něho nechal vést svým svědomí a neustoupil hrubému nátlaku. Lášek z hlediska toho, zda Husovo učení bylo heretické, vycházel z práce benediktina Paula de Voogta Kacířství Jana Husa.
Historik Radomír Malý v již zmiňovaném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ale uvedl, že Hus z hlediska církevního učení byl bludařem a že třicet vět z Husových spisů, které kostnický koncil prohlásil za heretické a poplatné viklefismu, není vytrženo z kontextu, jak argumentuje Paul de Voogt ve spisu Kacířství Jana Husa. „Husův přítel Jeroným Pražský, jenž o rok později skončil v Kostnici stejnou smrtí, píše 12. 9. 1415 v dopise Lackovi z Kravař, že všechny tyto věty v Husových pracích plně nalezl přesně v tom smyslu, jak je chápali preláti sněmu,“ řekl Malý.
Klaus glosoval Láškova slova: „Mně zaujala vaše omluvná slova o Husově spisu, že byl psán v polemice a v rychlosti. To kdybyste politikům taky někdy odpustili, že něco říkají v polemice a že něco v rychlosti a něco říkají na geniálních Otázkách Václava Moravce.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík