Vedení Prahy 4 tvoří Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), členové klubu zastupitelů zvolených za politické hnutí ANO 2011, ODS a Hnutí pro Prahu. Městská část má devítičlennou radu, ve které jsou spolu se starostou Petrem Štěpánkem ještě Iva Kotvová, Alžběta Rejchrtová a Adéla Gjuričová (Trojkoalice), Lukáš Zicha, Ondřej Růžička a Zdeněk Pokorný (Klub STAN – Tučňák), Jaroslav Míth a Zdeněk Kovářík (ODS). Zpovzdálí se zdá, že je vše v pořádku. K výraznějším třenicím nedochází a celé zastupitelstvo, logicky děleno na opozici a koalici, působí kompaktně. O to větší překvapení bylo, když jsme vyslechli detailní plán na změny, které by do vysoké hry vrátily Kalouskovu TOP 09. S každým dalším kontaktem, s nímž jsme měli možnost hovořit, vyplynula i skutečnost, že v celém dění nejde pouze o Prahu 4, ale také o majestát Adriany Krnáčové, o politické uspořádání na pražském magistrátu.
Pakliže se v případě Prahy 4 bavíme o ročním rozpočtu cirka jedné miliardy korun, na Magistrátu hlavního města České republiky jde o mnohem vyšší sumy (celkový objem finančních zdrojů počítá pro rok 2017 s částkou 68,8 miliardy korun), a k těm si chce podle našich zjištění, potvrzených konkrétními politiky, přičichnout právě Miroslav Kalousek, respektive jeho stagnující TOP 09. Ta se ostatně v Praze může pochlubit snad jediným výraznějším úspěchem, starostou na Praze 5, kterým se na konci března stal všeobecně pozitivně vnímaný Pavel Richter.
Nejprve Praha 4. Náš zdroj z nejbližšího okolí starosty Štěpánka zkrátka a dobře zavolal a dorazil do naší redakce. „Petr Štěpánek se bojí, že skončí, takže má plán. Vyhodí STAN, protože by mu toto hnutí mohlo přerůst přes hlavu, zastínit ho, dosadí si tam TOP 09 a dokončí volební období,“ uvedl napřímo náš zdroj. „Jeho cíl a záměr je jasný, chce do Senátu, aby měl dalších šest let klid. Už všechny developery obešel, poseděli na lodích, asi chápete, jak to je,“ doplnil. K lásce zeleného politika ke společnostem Skanska, FINEP a samozřejmě Central Group se ještě vrátíme. Plán je jasný. Hnutí STAN může být nepohodlné, neboť na Štěpánka nebude vidět a on by tak neměl možnost se přesunout na dalších šest let do horní komory Parlamentu. Zatímco TOP 09 by mu šlapala na stín, on by dokončil volební mandát na postu starosty a s klidným svědomím vlastně povýšil. Přesně na to jsme se zeptali všech pětačtyřiceti zastupitelů Prahy 4. Odpovídali nám během uplynulých dnů vesměs všichni. Snad jen s výjimkou starosty Štěpánka a právě TOP 09. Úsměvné, asi i pochopitelné. A ostatní, kteří se promluvit nebáli?
„Mám rád prakticky všechny své kolegyně a kolegy ze zastupitelstva, a nikdy bych jim neubližoval komunikací přes média," sdělil redakci zástupce ODS Zdeněk Kovářík. „Není mi známo, že by mělo dojít k těmto změnám v koalici na Praze 4," řekl Radek Lacko, zastupitel ANO a radní na magistrátu. „My se žádných vyjednávání neúčastníme," uvedl Jan Schneider za Hnutí Pro Prahu. Druhý člen tohoto klubu, bývalý starosta Prahy 4 Pavel Caldr, byl sdílnější: „Umím si představit, že by se TOP 09 ráda podílela na vedení jakékoliv městské části, nicméně tu možnost měla hned po volbách, kdy v koalici byla. Umíte si představit, že po volbách vytvoříte koalici s politickým uskupením Trojkoalice, po pár měsících se pro neshody rozejdete téměř ve zlém, stěžujete si na zastupitelstvu, že vám koaliční partner ani nevypoví koaliční smlouvu, abyste s tím samým politickým uskupením za dva roky chtěla opět sestavit koalici? Zní to spíše jako pohádka se špatným koncem. Anebo v tom není úmysl řádné správy městské části, ale něco úplně jiného. Ale teď vážně. Současní koaliční partneři samozřejmě řeší občasné rozdílné názory, ale vždy se podařilo nalézt kompromis. V době, kdy je v zastupitelstvu několik politických subjektů, je obtížné hledat průsečík v názorech napříč politickým spektrem a zřejmě to do budoucna bude těžší a těžší. Abych ale jasně odpověděl na váš dotaz, my s nikým nejednáme a pro změnu koalice nevidíme žádný rozumný důvod."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: B. Richterová a T. A. Nový