Nýmandi, útočí Bobo na politiky. Měli jste komunisty zrušit a nedělat z nich premiéry

15.06.2012 20:11 | Zprávy

ROZHOVOR S přímou volbou prezidenta vypustili politici z lahve džina, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Ta se obává, že lidé zvolí kandidáta, kterého jim podsunou média ve vleku velkých finančních skupin. Možná kandidátka na prezidentku také odmítla hysterická varování před návratem komunistů k moci.

Nýmandi, útočí Bobo na politiky. Měli jste komunisty zrušit a nedělat z nich premiéry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková

Proč by Vás lidé měli volit v prezidentských volbách?

Protože mám ráda Českou republiku. Protože si myslím, že by Česká republika měla nadále existovat tak, jak nám ji zanechali naši předkové. A protože jsem připravená pro Českou republiku každodenně usilovně pracovat, a když bude třeba, tak se za ni i prát. Může to vypadat jako fráze, ale v dnešní době, když vidím, jak někteří politici ustupují nejrůznějším tlakům, unijním paktům, lobbistickým tlakům a mnohému dalšímu, tak jsem přesvědčena, že odvaha prát se za vlastní zemi a mít ji rád je důležitá.

To jsou věci, které se dnes bohužel moc nenosí a jsou často shazovány jako nedůležité.

Svoboda a demokracie v pojetí, jak ji známe my, je možná pouze na úrovni státního celku, nikoliv nadstátního celku. Jenom ve státním celku si člověk může ve svém jazyce přečíst volební program toho kterého politika. Pouze ve státním celku může za tím či oním politikem zajít a zeptat se ho, proč hlasoval pro to či ono. Z těchto důvodů si myslím, že je nutné pro svobodu a demokracii státní celky zachovat a je také nutné za to v dnešní době svým způsobem i bojovat a hlavně se za to nestydět. My přece musíme být hrdí na to, že jsme příslušníky nějakého státu s historií. Ne na všechno sice můžeme být pyšní, ale měli bychom nést dál to, co nám zanechali naši předkové.

Máte v historii nějakého politika, jehož si právě pro toto vážíte?

Je to pochopitelně T. G. Masaryk, Edvard Beneš a samozřejmě v roli prezidenta i Václav Klaus. Nerada bych také zapomněla na Václava Havla, který sehrál velmi významnou roli při přechodu k parlamentní demokracii. Otázkou jenom je, jak někteří z nich třeba čelili různým tlakům ať už zvenčí nebo zevnitř, které se parlamentní demokracii snažily rozkládat, to už by ale bylo na hlubší politologicko-historickou diskusi.

Pokud jde o samotné prezidentské volby, co si myslíte o přímé volbě?

Suverenita byla vždy zastáncem přímé volby, ale pouze v tom případě, když by přímá volba znamenala změnu celého ústavního systému. Jak je v tuto chvíli nastavena, je velmi nešťastné a pokud bude tím prováděcím zákonem dovedena do konce a nenastanou změny v dalších ústavních zákonech, tak může dojít k tomu, že prezident zvolený tímto způsobem se stane pouze ombudsmanem voličů. A to ještě ombudsmanem mediálně vyrobeným oproti zbytku politické scény.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…