Otočil obraz prezidenta ke zdi a šel do vězení. Umí si to vůbec dnešní volič představit?

13.01.2013 18:50 | Zprávy

PŘÍBĚH Rok 1978. V Československu právě skupina občanů založila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Také došlo k únosu školního autobusu bratranci Barešovými, kteří si tak vynutili průjezd do západního Německa. To byl rok, ve kterém jeden schopný a slušný elektroinženýr z recese otočil fotografii prezidenta na stěně lícem ke zdi.

Otočil obraz prezidenta ke zdi a šel do vězení. Umí si to vůbec dnešní volič představit?
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Vykoledoval si neplánovanou „dovolenou“ na Borech. Jeho synovi z Děčína se dnes zkušenost táty promítá opět před očima, když pětatřicet let poté sleduje reakce lidí, kteří bezostyšně zesměšňují hlavu státu. Zda právem či neprávem, to je vedlejší. Za komunistů se nikdo neptal, ani když šlo o banalitu.

Někteří starostové a ředitelé škol, byť by měli působit jako apolitičtí představitelé institucí, před pár dny na protest proti smýšlení s prezidentem Václavem Klausem začali ze stěn sundávat fotografie současného prezidenta. Kdyby to udělali za Gustáva Husáka, o svobodě slova a jednání, které snad uplatňují, by mohli opravdu jen remcat. Za mřížemi. Stačí znát příběh člověka, který za něco podobného, dokonce v mnohem menším měřítku a nikoli veřejnou proklamací, vězení okusil. 

Vše jiné smrdí totáčem

„Můj otec byl elektroinženýrem se specializací na počítače v době, kdy takových lidí v republice nebylo víc než desítky. Svobodu slova považuje za podstatnou věc - podstatnější než ochranu soukromí. Aspoň myslím,“ říká pro ParlamentníListy.cz jeho syn Pavel, který si rovněž myslí, že míra svobody je dnes rozumná: Existují přeci zákonné prostředky, jak její přesah omezující svobodu a soukromí jiných korigovat, i když samozřejmě ex post. „S tím se nedá nic dělat. Vše jiné smrdí totáčem,“ dodává Pavel.

Ten člověk vychoval čtyři vysokoškoláky. I s kádrovým posudkem

Jeho otci je dnes 71 let, těší se plnému zdraví, i duševnímu. Věnuje se stále výpočetní technice a cizím jazykům. „Vděčím mu za mnohé, stejně jako matce. Vychovali čtyři děti, všechny do konce studia živili na vysoké škole, a to přes špatný kádrový posudek. Chtěl bych dokázat to, co oni,“ cení si svého otce, kterému by se v dnešní době očividně za jeho „hloupý kousek“ nestalo to, co před pětatřiceti lety. Tehdy však skutečně za zcela nevinnou "urážku hlavy státu" dostal deset měsíců na Borech.

Další příběhy ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE

A to ho dokonce ani moc neurazil, jenom otočil jeho obraz na zdi lícem ke stěně. "Kdyby podobné poměry měly vládnout dneska, překonal by podle jeho mínění tenhle stát krizi jenom díky stavbě nových věznic téměř pro celou republiku!“ poukazuje na zcela razantně rozdílnou míru svobody slova a jednání, které si dnes mnozí lidé neuvědomují. Alespoň to podle něj vyplývá z toho, co dokáží směrem ke svému reprezentantovi státu veřejně říci, napsat na internet, na sociální sítě a podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…