Pohroma jménem Vietnamci. Stát kvůli nim přichází o miliardy

21.07.2012 6:06 | Zprávy

Širší nabídka, delší otevírací doba a mnohdy také levnější zboží. To je charakteristika vietnamských prodejen v malých obcích. Podle starostů obcí Vietnamci svými službami převyšují ostatní vesnické prodejny. Konkurenti však varují, že stát na úkor vietnamských podnikatelů přichází o miliardy.

Pohroma jménem Vietnamci. Stát kvůli nim přichází o miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Čerstvé zkušenosti s konkurencí mezi jednotlivými prodejnami v malé obci má starosta obce Kout na Šumavě Václav Dufek. „V obci byl otevřen nový obchod a nabrali do něho nové zaměstnance. Ti dostali nové vybavení, s kterým neuměli. Lidé stojící ve frontě se sebrali a šli k Vietnamci, který je o sto metrů dál. Houfem,“ říká pro ParlamentníListy.cz Dufek. Ten zastává názor, že je důležitá kvalita poskytovaných služeb. „Vietnamci jsou v obchodě od rána do večera, v sobotu i neděli. Nejvíc zákazníků asi mají v neděli dopoledne,“ konstatuje Dufek.



S velkým pracovním nasazením a silnou vůlí vietnamských prodejců potravin souhlasí také Roman Bruzl, předseda ZKD Sušice a krajský šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Tomu se však nelíbí, že pouhých pět procent vietnamských prodejců platí DPH. „SOCR má přístup k registrům plátců DPH a může takové údaje zjistit z výročních zpráv. Informace se dají ověřit nebo vycházejí ze znalosti odborných kruhů. Ztráty se odhadují až na miliardy korun. Nebojím se konkurence, ale musí platit rovné podmínky pro všechny,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Bruzl.

Strategie konzumů: Převzít agendu České pošty

Podle informací ParlamentníchListů.cz kontroloři v některých vietnamských prodejnách na kontroly rezignovali. V prodejnách se totiž úmyslně v krátkém období mění jejich provozovatelé. Něž naběhne správní řízení, provozovatelem obchodu je někdo jiný. Tyto informace potvrdil také Bruzl.

Bruzl rovněž přiznal, že ZKD Sušice je nuceno v některých obcích prodejny úplně zavřít, přičemž jedním z hlavních důvodů je právě přítomnost konkurenčních vietnamských prodejen. Na situaci chce Bruzl reagovat tím, že prodejny ZKD v některých obcích přeberou agendu České pošty. „Chtěli bychom to zavést v obcích, kde jsou vietnamští podnikatelé nebo nová konkurence. Myslím si, že to budeme na vesnickém prostoru zavádět plošně,“ sdělil Bruzl.

Většině starostů se rušení pošt nezamlouvá

Značná část starostů na zrušení pošty nechce ani pomyslet. „Když jdu na poštu a vidím, kolik práce má ženská za přepážkou, tak si nedovedu představit, kdo by to v klasickém obchodě dělal? Nechtěl bych se dožít toho, že bude na úřadě nebo v samoobsluze pošta,“ říká Dufek. Totožný názor zastává také starosta obce Pačejov Vladimír Smolík. „Doufám, že pošta bude v obci zachována. Lidé k nám na poštu dojíždí zhruba z 15 vesnic. Nedovedu si představit, kam by do stístněných prostorů prodejen umístili prostory pro poštu. Budeme se snažit, aby pošta v obci zůstala,“ slibuje Smolík.

Konkrétní jednání mezi Českou poštou a ZKD Sušice o zajištění poštovních služeb proběhla v Hrádku u Sučice. Tam je nyní pošta uzavřena, neboť její pracovnice odešla do důchodu. Převedení poštovních služeb na prodejnu COOP Konzum bylo jednou z možností, jak situaci vyřešit. Starosta obce Josef Kutil byl však výhradně proti. „Starosta obce nesouhlasil s naším záměrem a předal nám kontakty na zájemce o práci na poště v Hrádku u Sušice. Ty pozveme na pohovor,“ uvedla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Opačným případem je obec Mířkov na Domažlicku. „V Mířkově se jedná o pilotní projekt. Všechno je tam domluveno s obcí i poštou. Nyní se připravuje proškolení personálu a technická stránka věci. Projekt se doufám povede,“ věří Bruzl.

Rovné podmínky v podnikání řeší komise tripartity

V rámci Rady hospodářské a sociální dohody vznikla komise, která má ověřit, zda jsou v Česku rovné podmínky v podnikání. Podle SOCR, který je rovněž členem tripartity, je prvním důležitým krokem zavedení registračních pokladen. „Ty mají fiskální pamět a tu může odplombovat pouze finanční úřad. Pokud bude platit zákon, že každý zákazník musí dostat účtenku, tak se zjistí, jaké objemy obchodu obchodník dělá. Podle toho si spočte příjmy, výdaje a jaké by měl odvádět DPH,“ uzavírá pro ParlamentníListy.cz Bruzl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Švábek

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…