Pohůnek požádal o propuštění z vazby. Tu v úterý večer opustili na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu tři bývalí obvinění poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Podle něj nemohou být stíhání, protože se na ně vztahuje imunita.
Pohůnek jako jediný ze sedmi vazebně stíhaných v případu nepodal proti vazbě stížnost. Je podezřelý, že se podílel na nezákonném sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase, které organizovala šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. "Cítí to jako velkou nespravedlnost. Plnil jen rozkazy," řekl po středečním rozhodnutí obhájce obviněného Michal Hráský.
Podle něj soud žádost o propuštění z vazby zamítl hlavně z jednoho důvodu. "Ještě nebyly vyslechnuti všichni utajení svědci. Jeden výslech je dnes, další dva v pátek. Navíc soud chce vyčkat i na rozhodnutí krajského soudu, který bude v pátek rozhodovat o stížnostech proti vazbě dalších obviněných," řekl advokát.
Dodal, že si ještě v jednací síni podal proti rozhodnutí stížnost. Ta bude postoupena Krajskému soudu v Ostravě. "Ten pak rozhodne v návaznosti na své páteční rozhodnutí," vysvětlil. Předpokládá, že pokud soud z vazby propustí další tři obviněné, kteří si podali stížnost, věznici opustí i jeho klient.
Kauza Nagyová
Ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová, je obviněno osm lidí. V jednom případu jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci. Ta se týká bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Šest obviněných podalo stížnost proti vzetí do vazby. Koncem týdne o nich bude rozhodovat Krajský soud v Ostravě.
Ředitelka kanceláře bývalého premiéra Nečase Nagyová podle policie stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí. Tehdejší poslanci ODS Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří byli do úterka ve vazbě, se vzdali poslaneckých mandátů a tím umožnili schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.
Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Obviněn byl i bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně je ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho šéf Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk