„Amnestie je v pořádku. Konečně Václav vstoupil do Evropy,“ sdělil na úvod pro ParlamentníListy.cz Kříženecký. Podle něj se našemu zastaralému justičnímu systému smějí už úplně všichni a na to konto mu nedávno v Dánsku navrhli, jestli se z té Burundi Burundi nechce odstěhovat.
Transformace justice
„Vítám každou amnestii, pokud je rozumná. Tato mě svou rozumností velmi překvapila. Když se podíváte okolo po Evropě, zjistíte, že jestli něco potřebuje transformaci, tak je to české soudnictví. Už nepůjde o reformu, ale transformaci. Musí dojít k přeměně státního zastupitelství na prokuraturu se samostatnou rozpočtovou kapitolou a k vyházení devadesáti procent státních zástupců, protože se z nich stali pošťáci bez kritického myšlení. Který debil třeba vydal ten pokyn, že každé zastavení trestního stíhání je třeba zdůvodnit nejvyššímu státnímu zastupitelství. Ten hodil soudnictví zpět o sto let,“ rozčílil se Kříženecký. Do první volby prezidenta v roce 2003 by navržen KSČM a utkal se v ní neúspěšně s Jaroslavem Burešem, Václavem Klausem a Petrem Pithartem.
- TÉMA: Amnestie
Přestože amnestii hodnotí kladně, několik výhrad k ní přesto má. „Považuji ji ještě za umírněnou. Nevím, proč by se měla týkat jen věcí trvajících nad osm let, když jsou zde věci, u nichž osm let doběhne za pár měsíců, a také nebudou skončeny. Kdyby měla postihnout tyto případy, tak si mohla nechat zadní vrátka a vyhlásit, že jestliže do roku 2013 nebude řízení pravomocně skončeno, tak bude omilostněno. Mám případ, jehož soudní řízení bylo zahájeno roku 2005. Osmiletou lhůtu překročí zanedlouho a je to teprve u soudu prvního stupně,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský