I když nechce spekulovat o případné vině Davida Ratha, prokáže-li se, že policie v odposleších postupovala zcela nestranně a podle zákona, tak stále ještě existuje naděje, že zločin bude stíhaný jako zločin, a ne jako nějaká msta nebo postranní vyřizování si vzájemných účtů. „Prokáže-li se však, že policie jednala na objednávku nějaké konkrétní politické strany nebo obchodní skupiny, potom se definitivně zhroutí i poslední možnost obhájit zákon proti zločinu,“ varuje právník. Proto je podle něj důležité, aby orgány činné v trestním řízení mohly řádně postupovat a nikdo je předem neobviňoval ze zaujatosti. Ovšem situace je pochopitelně velmi citlivá vzhledem k tomu, že se jedná o předního politika opozice, a proto je podle profesora Přibáně zcela na místě, aby se posléze postupem policie a hlavně odposlechy zabývala i stálá komise Poslanecké sněmovny.
- SLEDUJEME: Rathovo zadržení
„Ta kauza buď způsobí totální politizaci justice a policie, nebo naopak posílí jejich nezávislost,“ dodává pro ParlamentníListy.cz. Neodvažuje se v tuto chvíli říci, jaký účinek bude případné odsouzení poslance za korupci mít na ostatní politiky, protože stále chybějí potřebné informace o kauze samotné i postupu policie v ní. Ale vyšetřit by se měly i některé starší kauzy. „To je dokonce podmínka pro to, aby se alespoň minimálně obnovila důvěra v právo,“ je přesvědčen Jiří Přibáň.
Vidí přední právník odlišnost Rathova případu od řady předchozích kauz, které se v médiích objevily a které se většinou časem rozplynuly, aniž by byli nějací viníci pohnáni k odpovědnosti? „Jednotlivé kauzy lze těžko jednoduše srovnávat, jak ukazuje třeba případ nedávno obviněného bývalého ministra ODS Martina Kocourka. Ale v případě Ratha nesmíme zapomenout, že policie zadržela pachatele přímo při páchání trestného činu, a proto byl také v souladu s článkem 27 Ústavy zadržen, předsedkyně Poslanecké sněmovny s tím vyslovila souhlas a nyní o celé záležitosti rozhodne s konečnou platností sněmovna,“ uvádí Přibáň. Nevidí důvod, proč by poslanci neměli vydat Davida Ratha trestnímu stíhání.
Podezřelý poslanec může být odposloucháván navzdory imunitě
Právník odmítá zpochybňování regulérnosti odposlechů, které jsou hlavním důkazem korupce proti Rathovi. Kritici postupu policie tvrdí, že poslanec Parlamentu ČR s imunitou nemůže být odposloucháván. „Pokud odposlechy proběhly v souladu se zákonem, tak je vše v pořádku. Konstrukce, podle které se jedná o nepřípustný zásah moci výkonné, tedy policie, do moci zákonodárné, tedy soukromí poslance, je příliš krkolomná a nemá oporu v Ústavě,“ nesouhlasí s těmito názory renomovaný právník. A pro srovnání uvádí příklad z Velké Británie, kde nemají poslanci trestní imunitu vůbec a jejich imunita se vztahuje jen na občanskoprávní žalobu kvůli pomluvě. „Policie nedávno dokonce prohledávala poslanecké kanceláře ve Westminsteru kvůli důkazům v trestních kauzách vedených proti jednotlivým poslancům,“ přibližuje ParlamentnímListům.cz postavení zákonodárců ve vyspělé demokratické zemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová