Protikorupčník: MUS bude špatný vzkaz těm, kteří se podílejí na prasárnách

13.05.2013 19:09 | Zprávy

Ve švýcarské Bellinzoně začal proces s těmi, které švýcarská prokuratura viní z praní špinavých peněz a podvodů při privatizaci Mostecké uhelné společnosti v devadesátých letech. Podle analytika Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky spíš než o lajdáckost nebo neschopnost orgánů činných v trestním řízení šlo tehdy v ČR o to, že nebyl na vyšetřování zájem.

Protikorupčník: MUS bude špatný vzkaz těm, kteří se podílejí na prasárnách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Při privatizaci Mostecké uhelné společnosti v devadesátých letech se její hlavní protagonisté určitě ani nenadáli, že na jaře 2013 stanou před švýcarským soudem. V sedmnáctitisícové Bellinzoně byl totiž zahájen proces, v němž je pět Čechů a jeden Belgičan obžalováno z praní špinavých peněz a podvodů právě při této privatizaci. Z ní získané miliardy pak podle obžaloby vyprali ve švýcarských bankách.

Mostecká uhelná společnost byla původně státním podnikem ve vlastnictví České republiky, jejíž zájmy zastupoval Fond národního majetku. Obžalovaným je kladeno za vinu, že společně usilovali o rozsáhlou zpronevěru aktiv MUS za účelem přivlastnění finančních prostředků a akcií této společnosti. Proces privatizace probíhal mezi roky 1991 a 1999. Členy představenstva MUS byli Antonín Koláček, Luboš Měkota a Oldřich Klimecký, členy dozorčí rady Jiří Diviš a Jacques de Groote.

Kalouskův úřad vyslal do Švýcarska svůj tým právníků

S výjimkou v březnu zesnulého Luboše Měkoty jsou všichni výše uvedení mezi obžalovanými, spolu s nimi se na lavici obžalovaných ocitli i Petr Kraus a Marek Čmejla. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným na mnoha švýcarských účtech peníze v přepočtu za téměř 14 miliard korun. Českému státu údajně způsobili škodu 1,68 miliardy korun tím, že důlní společnost ovládli za její vlastní peníze, které předtím vyvedli.

Procesu je přítomen i tým právníků, který do Švýcarska vyslalo ministerstvo financí. Český stát se ale k soudu nepřipojil jako žalující strana, protože podle švýcarské strany příliš dlouho otálel. Švýcarská prokuratura v minulosti poukázala na pasivní přístup české strany, ten se prý ale výrazně změnil začátkem roku 2012. Bývalí manažeři Mostecké uhelné pak byli v červnu minulého roku obviněni i v České republice, a to ze zneužívání informací ve služebním styku.

Nešlo o lajdáckost, spíš o vyšetřování nebyl zájem

„Trochu to vypovídá, jakým způsobem se v minulosti přistupovalo k vyšetřování a šetření kauz, které byly tak významné. Teď je otázka, nakolik orgány činné v trestním řízení nekonaly proto, že konat nechtěly, nebo nakolik nekonaly proto, že to byla něčí lajdáckost nebo neschopnost. Spíš bych se přikláněl k tomu, že o rozsáhlé šetření nebyl zájem,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Soukenka, koordinátor a analytik Nadačního fondu proti korupci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…