Protiromská píseň "Dežo" a Nohavica je pod palbou. Čunek se ho zastal

03.05.2012 17:46 | Zprávy

Jarek Nohavica hraje na rasisiticko-populistickou strunu - tvrdí to shodně komentátoři týdeníku Respekt a zpravodajského webu Britské Listy. Nohavicovy písničky "Dežo", která reaguje na aktuální dění, si ovšem komentátor Respektu Kamil Fila všiml až několik měsíců po jejím vzniku. Naopak na jeho text se pak zaměřil senátor Jiří Čunek - že ho v něm Fila označil za korupčníka, bude možná řešit soudně.

Protiromská píseň "Dežo" a Nohavica je pod palbou. Čunek se ho zastal
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Po čtvrté hodině se vydalo několik stovek demonstrantů, za účasti desítek policistů, na pochod Prahou

Jaromír Nohavica má mimořádný talent bleskově reagovat na momentální náladu ve společnosti. Svůj textařský um prokazuje spolehlivě už od osmdesátých let minulého století. A v posledních letech si - zejména díky internetu - získává stále víc posluchačů. Své hudební glosy nazývá virtuálkami.

Zatímco se sněhovou nadílkou, při níž Pendolinu "zamrzly u Polomi všecky cederomy" se vypořádal v humorném duchu, dění ve Šluknovském výběžku loni na podzim zastihlo slezskou písničkářskou legendu s tváří poněkud zachmuřenou. S kytarou v ruce rozvíjí představu Roma Deža, který má nože, zatímco on, bílý Čech, se musí obávat, kdykoliv vstoupí na jeho území.

Rasismus naruby na těšínský způsob

O tom, že Nohavica tak trochu hraje do ucha protiromskému smýšlení české společnosti právě ve chvíli, kdy romskou menšinu ve Varnsdorfu musí před rozlíceným davem promíchaným s nejdrsnějšími rváči neonacistické scény bránit speciální policejní jednotka, není asi sporu. Text je vlastně řemeslně mistrným shrnutím dvou ustálených klišé - že každý Rom představuje pro příslušníka české majority nebezpečí spočívající v loupežném přepadení a že být "bílý" je vlastně v Česku handicap.

Že se k poněkud zjednodušujícímu pohledu na svět Čechů a Romů připojil i Nohavica, si ale komentátor Respektu všiml po docela dlouhé době. Je opravdu Nohavicův černobílý textařský úlet tak nebezpečný, aby stál za komentář v prestižním týdeníku více než půl roku po svém vzniku? Podle politologa a odborníka na extrémismus Miroslava Mareše asi jen těžko. K násilí totiž nevybízí. Spíš odpovídá současné vlně nálad ve společnosti. "Snaží se vyjádřit to, co se podle jeho názoru řeší jen okrajově a co on sám vnímá jako problém i ve svém regionu," říká Mareš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…