Pozorně se věnovali průběhu kampaně i konečnému rozhodnutí naši nejbližší sousedé, například německý a rakouský tisk. Server německého deníku Handelsblatt v komentáři k výsledku prvních přímých voleb hlavy České republiky uvádí, že zvolením Miloše Zemana prezidentem Češi propásli šanci změnit svou politiku a místo toho se rozhodli pro zachování současného stavu.
„Škoda, Česko se mohlo v příštích letech trochu výrazněji proměnit a otevřít. Ale zcela zjevně na to většina obyvatel není připravena,“ domnívá se Handelsblatt, podle něhož je budoucí hlava státu „mužem statusu quo“, tedy zachováním současného stavu.
-
TÉMA: Přímá volba prezidenta
Schwarzenberg se nemusí cítit jako poražený
Rakouské deníky soudí, že Karel Schwarzenberg neuspěl, protože ho Češi neberou jako svého, ale dodává, že když pro něj hlasovalo přes 40 procent obyvatel malého českého národa, který věří, že je obklíčen zlými sousedy, nemusí se cítit jako poražený. Podle Die Presse vděčí Zeman za své zvolení „bezprecedentní protiněmecké špinavé kampani,“ proti Schwarzenbergovi. „Začíná to dost zle,“ konstatuje vídeňský list s ohledem na budoucí vztahy Česka s Německém a Rakouskem.
Změna hradní politiky zejména vůči EU
Dění na české politické scéně sleduje i americký deník New York Times. V článku na svém webu označil Miloše Zemana za „statného levicového expremiéra a ekonoma známého pro jeho otevřený populismus" .Podobně jako většina zahraničních médií ale hlavně zdůrazňují změnu v hradní zahraniční politice zejména vůči EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová