Tragické události v Paříži kromě diskuzí o svobodě slova přidaly také na intenzitě sporů o soužití jednotlivců i skupin s různou kulturou v jednom demokratickém státě. Zastánci multikulturalismu jako myšlenkového a politického směru zdůrazňují prospěšnost kulturní rozmanitosti pro společnost a stát. Naopak v reakci na problémy, které soužití různých kultur v západní Evropě přináší, byl vznik různých hnutí, jejichž cílem je zachránit ohroženou domácí kulturu před přistěhovalci. Svými oponenty však bývají označováni jako xenofobní. Platí to i pro iniciativu Islám v České republice nechceme, která v páteční podvečer přitáhla na demonstraci před Pražským hradem až tisíc lidí.
"Paradoxem je, že titíž lidé, kteří podporují tu multikulti strategii, když to takhle zjednoduším, o tom nechtějí vůbec debatovat, považují to za nějakou danost nebo povinnost, důsledkem čehož je právě nespokojenost lidí v Evropě. Stejní lidé jsou ale zároveň ti, kteří podporují tu agresivní politiku, jež se děje ve světě ve vztahu k různým zemím, kupříkladu k Sýrii, k zemím Blízkého východu, kde zasahují američtí nebo jiní vojáci,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Patrik Nacher, majitel serveru bankovnipoplatky.com, jenž už dvě desetiletí působí v oblasti médií.
Paradoxně se tleská zásahu Američanů i multikulturnímu vzorci
Věnuje se ale i politice, nyní jako pražský zastupitel za hnutí ANO, v minulosti působil jako poradce místopředsedy vlády Petra Mareše a následně mediální poradce ministra obrany Karla Kühnla. "Jsou to samozřejmě spojené nádoby. V momentě, kdy Američané nebo jiné země zasáhnou v zemi, do níž chtějí implementovat svůj vzor demokracie, tak to pochopitelně lidé původně z těch zemí, kteří ale už bydlí a žijí v Evropě, jejich mladá generace, mohou nést úkorně a mohou se radikalizovat. Takže paradoxně titíž lidé, kteří oslavují, obhajují a tleskají útokům a té politice, jsou zároveň těmi, kteří bez ostychu obhajují ten multikulturní vzorec,“ poukazuje Patrik Nacher.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník