USA utajovaly fakta před Spojenci, řekl děkan práv. Američané i Evropané nastartovali hospodářství díky 2. světové válce, sdělil ministr Jan Mládek

07.05.2015 11:26 | Zprávy

Družstvo FONTES RERUM pořádalo ve středu v Praze diskusi na téma 70. výročí ukončení druhé světové války. Hosty byli bývalý poslanec a historik Karel Šplíchal, plukovník a předseda komise veteránů 1. československého sboru v SSSR Václav Přibyl a děkan právnické fakulty UK Jan Kuklík. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek celou událost uváděl, diskuse se však také zúčastnil.

USA utajovaly fakta před Spojenci, řekl děkan práv. Američané i Evropané nastartovali hospodářství díky 2. světové válce, sdělil ministr Jan Mládek
Foto: MPO
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který debatu moderoval, na začátku konstatoval, že američtí vojáci mohli být už 5. května v Praze, ale z důvodu okupačních zón dorazili jen do Plzně.

V době, kdy se projednávala novela branného zákona a odvody do armády byl Mládek podle svých slov mimo Českou republiku, dodal však, že ví, že se jeho kolegové poslanci ve sněmovně hádali o jeho konečnou podobu. Mládek chápe zákon tak, že se potenciální branci zatím zkoumají, jestli by jednou mohli být povoláni.

Plukovník Václav Přibyl byl prý během komunistického režimu zbaven funkce, po sametové revoluci v roce 1989 a následné rehabilitaci jeho případu mu bylo umožněno opět vstoupit do armády. Nabídku ale neakceptoval. Přibyl oznámil, že má v plánu jet společně s prezidentem Milošem Zemanem na oslavy 70. výročí ukončení druhé světové války.

Během svého vystoupení zdůraznil, že ukončení války v celém světě nastalo až na podzim roku 1945 svržením atomových bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki, což považuje za katastrofální vzhledem k následkům na civilních obětech. Mládek však hájil atomový útok Američanů tím, že sami Američané předtím utrpěli velké ztráty na japonském ostrově Okinawa.

Politik a historik Karel Šplíchal uvedl, že když poslouchá lidi, kteří prožili druhou světovou válku, mezi něž patří právě plukovník Přibyl, bývá „často dojatý“. Exposlanec ČSSD Šplíchal podotkl, že se spoluúčastnil na návrhu zákona o zásluhách druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Jde o zákon z roku 2004 ve znění „Edvard Beneš se zasloužil o stát“.

Někdejší poslanec Šplíchal dále zmiňoval, že během začátku druhé světové války Polsko padlo za 28 dní, Francie za 38 dní a my jsme prý dokázali vzdorovat až pět měsíců, kdy proti nám stáli už jak Slováci, Maďaři, Poláci, tak právě ti nejsilnější – Němci. „Měli bychom si vážit tradic a nezapomenout na lidi, kteří tím prošli,“ řekl Šplíchal.

Šplíchalovi se nelíbilo, že se bývalý předseda Unie svobody Petr Mareš, kterého nechtěl původně jmenovat, dříve navážel do bývalého armádního generála Ludvíka Svobody a do generála Karla Klapálka. „Mě to naštvalo, protože mě uráží, jestli člověk, který se bojí večer jít na půdu, uráží a napadá chlapy, kteří dvakrát za život šli do války za tuhle zemi. Pro mě je to prostě neuvěřitelná troufalost,“ prohlásil rozezleně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marián Stepanović

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…