Z více než 55,5 tisíce občanů Plzně, což je zhruba 41% oprávněných voličů, vyjádřilo přes 35,5 tisíce lidí nesouhlas s výstavbou obchodního centra CORSO v centru města. iž samotná likvidace Domu kultury, který tu ještě před několika měsíci stál, včetně Divadla Miroslava Horníčka, vyvolalo mnoho emocí. Následný plán vybudování mamutího monobloku s obchody, kancelářemi a dle vyjádření potecionálního investora také s oddychovou zónou a příležitostí ke sportu, inicioval Plzeňany k petici proti výstavbě objektu, ve které se podepsalo přes 20 000 občanů.
Přestože město argumentovalo možným velkým zadlužením vzhledem k tomu, že investor a majitel pozemku budou chtít odškodné a společnost AMADEUS poslala do plzeňských domovů desítky tisíc letáků se sugestivním výrazem plzeňského bezdomovce na zpustlém staveništi, jakožto varování před nepokračováním stavby, lidé volilii jinak.
„Jsme nadšeni, jak občané rozhodli. Peripetie s neschváleným referendem na zastupitelstvu i s odvoláním ke krajskému soudu nebyly zbytečné,“ řekl jeden z iniciátorů petice a referenda Martin Marek. „Jsem rád, že se do referenda zapojilo takové množství lidí,“ řekl primátor města Martin Baxa, který podle svých dalších slov v zájmu města byl pro výstavbu areálu s odkazem na možné právní a finanční následky pro Plzeň. „Občan promluvil a město se tím bude řídit.“
Rozdělená pravice a další neúspěch ODS
Pravice v Plzni neprožívá nejlepší časy. Především tedy ODS, které se vyloženě nedaří. Většina jejich členů totiž výrazně horovala pro stavbu obchodního centra, nebo se alespoň snažila petici a následně referendum zabrzdit. Na druhé straně TOP 09 byla výrazně proti stavbě a aktivisty podporovala. Plán výstavby obchodního a kulturního centra CORSO byl napadán i proto, že Plzeň je přeplněná obdobnými komplexy, a to v nejbližším okruhu města.
Z bývalého významného regionálního výstaviště je dnes obchodní centrum PLAZA, vedle vlakového nádraží vyrostlo další centrum a jak podotýká aktivita Jakub Sobek pro ParlamentniLIsty.cz, „..naše město je unikátní v tom, že od vlakového k autobusovému nádraží jedete pomalu půl hodiny hromadnou dopravou a nikomu ve vedení města nebylo divné, že trendem všude na světě je sblížení těchto nádraží. Město ale holduje plnými doušky konzumu, a to je vidět i na stavbách, které jsou v městské zástavbě jako vředy.“ Plzeň řadu let nemá hlavního architekta a památková péče se dle mínění mnoho mladých lidí zvrhla jen do „buzerace“ malých vlastníků nemovitostí. Jak zaznělo i na posledním veřejném setkání k problematice referenda – „Plzeň jako Evropské hlavní město kultury je spíš hlavním městem konzumu.“
Sporných budov je více
Sporných budov je v městě vícero – jmenujme například chátrající Městské lázně, budovu, která byla pýchou města za Rakouska-Uherska i první republiky a dnes její malá část slouží jen jako místo pro paintball. Další ostudou je chátrající dům přímo na náměstí Republiky vedle Muzea loutek. Nedivme se tedy, že občanům dochází trpělivost. „Asi se naši konšelé úplně zbláznili,“ říká jedna rodačka, téměř osmdesátiletá dáma, která celý život bydlela v centru. „Na Americké třídě, jedné z hlavních tříd, vedoucí od bývalého planetária - nyní městského soudu – až k muzeu a pak dál k americkému pomníku, by chtěli povolit obchodní centrum, vedle kterého už nyní existuje TESCO, které se bude významně rozšiřovat. To máme všichni tolik peněz, abychom chodili nakupovat do supermarketů nebo hypermarketů? A ještě se na to dívali přímo z okna bydliště, nemluvě o zvýšeném provozu aut….“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala