Džin byl vypuštěn z láhve a zpátky ho dát nelze. Odstartoval tak další kolo tlaku a snahy odsunutých sudetských Němců o přepis historie, změnu viníků nejstrašnějších událostí v historii lidstva na oběti, náhrady svého majetku, zabaveného namísto válečných reparací a zničení i posledních zbytků samostatnosti českého státu v rámci Evropské unie.
Podle poslance rakouského parlamentu za ÖVP Michaela Hammera, který je mluvčím lidovců pro otázky vysídlení sudetských Němců, totiž svými výroky Schwarzenberg odsun německých občanů z Československa nejen odsoudil, ale ukázal i další směr k jejich anulaci a navrácení majetku i těm bývalým občanům Československa, kteří svou vlast zradili, pozvedli proti ní zbraň a dobrovolně se zřekli československého občanství výměnou za občanství Hitlerovy Třetí říše.
„Je to další známka, že v Česku zjevně přibývá těch, kterým záleží na řádném zpracování této křivdy. Volební vítězství Schwarzenberga by bylo znamením, že sudetská otázka může být v Česku vyřešena," uvedl mimo jiné ve svém středečním prohlášení zastánce sudetských Němců v Rakousku Hammer.
Je to přepisování dějin, volají do zbraně čeští odbojáři
Vystoupení a prohlášení oficiálního představitele rakouského parlamentu sice česká pravicová média přešla téměř bez povšimnutí, do běla ale rozpálilo české a slovenské válečné veterány a vězně z německých a rakouských nacistických vyhlazovacích a koncentračních táborů.
„Bez nadsázky jde o nebezpečí revize závěrů Postupimské konference a výsledků 2. světové války, ve které zahynuly statisíce našich vlastenců v nacistických koncentračních táborech a na frontách 2. světové války, další pak zažívali šest let otrocké práce doma za okupace a spousta mladých lidí byla vyvezena do Německa. To byly hrůzy, na které nesmí být zapomenuto, pokud my - pamětníci tady žijeme,“ řekl pro ParlamentníListy.cz válečný hrdina od Dukly a Ostravy, generál Mikuláš Končický.
„Události následující bezprostředně po osvobození v roce 1945 nelze hodnotit očima současníka, jenž je nezažil. Pokud jim chceme porozumět, musíme se naučit chápat onu dobu, vnímat její atmosféru a souvislosti nejen v Československu, ale také v Evropě i ve světě. A také nesmíme zapomínat, co se před jejich vypuknutím dělo. Pokud tohle nedokážeme, je nehistorické od stolu dobře najedeného člověka, který válku nikdy nepoznal, soudit a nálepkovat,“ sdělila redakci mluvčí válečných veteránů a vězněných odbojářů Jana Časnochová.
„Musíme si uvědomit, že stále a dosud existují v zahraničí na západ od nás a také u nás doma vlivné síly, které systematicky usilují o postupnou demontáž českého státu. Ten je jim trnem v oku už od svého vzniku v roce 1918. Je to prostě tak,“ řekl ParlamentnímListům.cz známý historik Jaroslav Čvančara.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš